Heves viták kísérték a tagállamok környezetvédelmi minisztereinek szerdai ülését, amelyen végül nem sikerült megegyezésre jutni arról, hogy Ausztria hatályban tarthatja-e két genetikailag módosított kukoricafélére vonatkozó tiltó rendelkezéseit, amelyeket a Világkereskedelmi Szervezet korábban szabályellenesnek minősített - írja az EUvonal. A döntés joga így átkerült az Európai Bizottsághoz, amely korábban úgy döntött, hogy három genetikailag módosított kukoricafajta és egy cukorrépa-féle tíz éven át szabadon forgalmazható és importálható lesz az EU-ban étkezési és takarmányozási céllal egyaránt
Az mostani ülésen az osztrák álláspontot 14 tagállam támogatta - köztük hazánk is, de a négy ellenszavazat és a kilenc tartózkodás miatt, a minősített többségű döntéshozatal szabályai szerint, ez nem volt elegendő a határozathozatalhoz. A Bizottságnak a tilalom feloldására vonatkozó javaslata tehát nem kapta meg a szükséges támogatást, ugyanakkor ebben a helyzetben a testület álláspontja elsőbbséget élvez egyetlen tagállam álláspontjával szemben. Ez Nunes Correia portugál környezetvédelmi miniszter szerint legalábbis elgondolkodtató. A portugál politikus az Ausztria álláspontja melletti széleskörű elköteleződés két fő okát is megnevezte. Az Ausztriát támogató tagállamok egyrészt szintén ellenzik a genetikailag módosított termékek terjedését, másrészt úgy vélik, tiszteletben kell tartani egy tagállam speciális érdekeit.
Egyértelmű azonban, hogy a GMO-termékekkel kapcsolatos aggályok a közelmúltban erősödtek a tagállamok körében. Ezt igazolja Olaszország képviselőjének javaslata, mely szerint addig nem lenne engedélyezhető újabb GMO-termékek bevezetése a közösségen belül, amíg az Európai Élelmiszerbiztonsági Ügynökség nem teszi teljesen egyértelművé, milyen tudományos bizonyítékokkal tudja alátámasztani ajánlásait. A Greenpeace egy kisérletre hivatkozva tavasszal követelte a Monsanto MON863 kukoricájának azonnali visszahívását, mivel az vese- és májmérgezést okoztak a kísérleti patkányok körében.