Még a statisztiákákban is
Korábban az euró 2010-ben történő bevezetésére vonatkozó kormányzati ígéret, és az ezzel együttjáró gyors fiskális konszolidáció egyfajta garanciát jelentett a befektetők számára, hogy a gazdaság rövid időn belül visszatér az egyensúlyi pályára. A tartósan magas államháztartási hiány két csatornán keresztül is növeli a magyar gazdaság sebezhetőségét. Egyrészt az euró régióba való belépés lehetősége egyre kevésbé képes alacsony szinten tartani a gazdaság finanszírozási költségét. Másrészt a magas államháztartási finanszírozási igény jelentős mértékű külső egyensúlytalanságot eredményez, így mind az államadósság, mind az egész gazdaság külső adóssága gyors ütemben nő.
A kockázatos struktúrában növekvő eladósodottság és az euró bevezetésével kapcsolatos bizonytalanság rontja az ország kockázati megítélését és csökkenti a gazdaság sokktűrő képességét. Ezen túlmenően a gazdaság jövőbeli pályájára vonatkozó megalapozott kép kialakítását az is nehezíti, hogy a külkereskedelmi és emiatt a fizetésimérleg adatok megbízhatósága megkérdőjeleződött, a nettó hibák és kihagyások egyenlege az elmúlt négy negyedévben elérte GDP 2,3 százalék.
#page#
Olaj, konjunktúra
Az MNB megítélése szerint a globális egyensúlytalanságok esetleges korrekciója és a magas, esetlegesen tovább növekvő olajár jelent olyan kockázati tényezőt, amely kedvezőtlenül érinti a nemzetközi konjunktúra alakulását. A globális konjunktúra alakulásában bekövetkező változás főbb kereskedelmi partnereink belső keresletének csökkenésén keresztül közvetve, illetve közvetlenül is érintheti Magyarországot, tartósan lassabb növekedést eredményezve.
Lakosság és gépjármű-hitelezés
A makrogazdasági sokkok negatív hatásait a háztartások pénzügyi kultúrájának alacsony szintje tovább növelheti. Az ügyfelek nagy része valószínűleg nincs tudatában a devizában történő eladósodottság kockázataival, ezért a nem várt veszteségek a pénzügyi közvetítőrendszerrel szembeni bizalomvesztéshez és a portfólió romlásához vezethetnek. A fenti folyamatok mellett a kedvező konjunkturális helyzet esetleges romlása ugyancsak a bankrendszer romló portfólióminőségét és csökkenő jövedelmezőségét eredményezheti.
A pénzügyi vállalkozások által dominált gépjármű-finanszírozás szintén fokozott kockázatokat hordoz, ami a tulajdonosi és finanszírozási kapcsolatokon keresztül a bankrendszerre is hatással lehet. A laza hitelezési feltételek mellett a deviza alapú hitelek csaknem kizárólagossá válása jellemzi ezt a piacot, ahol a portfólió minősége az eddigi stabil árfolyam- és hozamalakulás mellett is romlott. A fentiekben felvázolt makrogazdasági kockázati szcenáriók megvalósulása esetén a hitelveszteségek magas szintre emelkedhetnek.
Amennyiben a teljes jelentésre kíváncsi, az alábbi linken érheti el.