Piaci helyzet
A kis- és középvállalkozások(KKV) által foglalkoztatottak aránya Magyarországon -az Európai Unióhoz hasonlóan- az összes foglalkoztatott 65 %-át teszi ki. A bejegyzett vállalkozások 98 %-a ebbe a kategóriába sorolható. A működő vállalkozások száma 2002 végén 859.000, amelyek több mint fele három ágazatban -gazdasági szolgáltatás, ingatlan, kereskedelem - összpontosul.
Átlagos árbevételük körülbelül negyede az Unió átlagának, azonban összesített becsült árbevételük meghaladja a 10.000 Milliárd Forintot.
A kis és középvállalkozások szerepe nemzetgazdasági súlyuk mellett a bankszektor számára azért is növekszik, mivel a kiéleződött bankversenyben ők jelentik a forgalom bővülésének egyik legfontosabb forrását.
A KKV-k bankpiaci sajátosságai
A szektor pénzügyi szolgáltatások iránti igénye a méretek, forgalom arányában növekszik. Fontos szerepet töltenek be a számla és számlához kapcsolódó szolgáltatások, szolgáltatáscsomagok, elektronikus szolgáltatások és külön kategóriaként kezelendők a hitelek, garanciák, egyéb hitelhelyettesítő szolgáltatások, hiszen a szektor hagyományosan alultőkésített, likviditása alacsony. A szektor felső szegmenséhez tartozó vállalkozások számára az Európai Unióhoz-hoz való csatlakozásig megnő a hitel- és pénzpiaci szolgáltatások -határidős ügyletek, árfolyam biztosítás- jelentősége.
Kiemelt szerep az EU csatlakozás után illetve a csatlakozáshoz kapcsolódóan
Az Uniós csatlakozásunk révén hozzáférhető strukturális alapok pályázataiban a szektor kiemelkedő szerepet kaphat. Ahhoz azonban, hogy a lehetőség realitássá váljék, a hagyományos pénzügyi szolgáltatásokon túlmutató banki segítségnyújtásra és megfelelő pénzügyi feltételrendszerre van szükség.
A nemzeti fejlesztési tervben előirányzott regionális fejlesztési programok megvalósítása a pályázati szakaszban - többek között - pénzügyi dokumentáció, finanszírozási terv készítését igényli. A pénzügyi szektor ilyen irányú támogató tevékenysége nagyban növelheti a KKV-k részvételi esélyeit.
A hitelforrásokhoz való hozzájutás érdekében a szektor számára kiemelkedő jelentőségű az állami vagy állami szervezetek általi garanciavállalás jelentősége. Ma is jelentős ezen a téren a Hitelgarancia Rt. illetve az Agrárgarancia Rt. szerepe.
Az Uniós pályázatok megvalósíthatósága a megfelelő önrész biztosításán túl megfelelő társ és előfinanszírozási konstrukciók kidolgozását teszi szükségessé. Ebben jelentős lehet a bankszektor szerepe, amennyiben a finanszírozás rendjéről mielőbb döntés születik
Az MKB KKV programja
Programunkban kiemelten megcélzott körnek tekintjük a 100 Millió Ft vagy annál nagyobb forgalmat lebonyolító vállalkozásokat. KKV-k részére kialakított kedvező díjú szolgáltatáscsomagjaink -Nova és Mikro- összetételét, tartalmát ügyfeleink igényeihez igazodva folyamatosan korszerűsítjük. Az átalakítás keretében elektronikus hozzáférést biztosító szolgáltatásaink - PC Bankár, TeleBANKár - csomagjaink szerves részévé váltak. Megtakarítási számlánk hozzájárul a szektor rövidtávú likviditásának növeléséhez.
A kis és középvállalkozások részére bevezetett MKB Gyorshitel alapját képező egységes hitelbírálati rendszer fejlesztése folyamatos visszacsatolással történik. Az európai uniós tapasztalatok alapján megállapíthatjuk, hogy a hitelbírálati rendszerek megbízhatósága nagymértékben javul a rendszer adatbázisának fejlesztésével, a tapasztalatok aktív felhasználásával. Az MKB Gyorshitel népszerűségének köszönhetően a rendszer egyre megbízhatóbb adatokat szolgáltat, amely a hitelbírálati eljárások további rövidülését eredményezheti.
Folyamatos együttműködésünk a Hitelgarancia Rt.-vel. A kis és középvállalkozások részére meghatározott feltételekkel nyújtott hitelek esetében a HG Rt. által vállalt készfizető kezesség mértéke 80 %. A HG Rt. az MKB adósminősítését elfogadja. A szorosabb együttműködés révén lerövidül a hitelhez jutási idő, és az MKB számára többlet hitel kihelyezés válik lehetségessé.
Az MKB aktív szerepet vállal a kormányzat által meghirdetett, kis- és középvállalatok támogatására irányuló programok - Széchenyi kártya, Európa terv- lebonyolításában. A bank elkötelezettségét mutatja az MKB kezdeményezésére 2001. decemberében létrejött Kisvállalkozás Fejlesztő Pénzügyi Rt.-ben való részvétele. A Társaság célja a kisvállalkozások tőkeellátottságának javítása, ezzel hitelképességük növelése, valamint piaci helyzetük, versenyképességük erősítése. Az Rt. tevékenysége a tervek szerint elősegíti a hitelintézetek és a Hitelgarancia Rt. üzleti tevékenységének bővítését a kisvállalkozások körében.
Az Uniós felkészülésben való banki szerepvállalásra jó példa lehet az:
EURÓPA Technológiai Felzárkóztatási Beruházási Hitelprogram
A Nemzeti Fejlesztési Terv Operatív Programjaihoz illeszkedve, az azokra való felkészülést célozva április 9-én aláírásra került a Magyar Fejlesztési Bank Rt. és a kereskedelmi bankok -köztük az MKB- között az EURÓPA Technológiai felzárkóztatási beruházási hitelprogramra vonatkozó szerződés.
Az együttműködés keretében az MFB refinanszírozási hitelkeretet biztosít az MKB részére, azon ügyfelei finanszírozásához, akik beruházási és fejlesztései céljai egybevágnak a meghirdetett célokkal. A konstrukcióban mind egyéni vállalkozók, mikro-, kis és középvállalkozások, mind pedig a nagyvállalatok és projekt társaságok vehetnek részt. Az egyéni vállalkozók, mikro- kis- és középvállalkozások fejlesztéseinek finanszírozásához a kormány költségvetési forrásból kedvezményes kamatfeltételeket biztosít.
A EURÓPA Technológiai felzárkóztatási beruházási hitelprogram célja az Európai Unióhoz történő mielőbbi felzárkózást, a versenyképesség növelését szolgáló, a modernizációt, a technológiafejlesztést végrehajtó magyarországi székhelyű egyéni vállalkozások és mikro-, kis-, közép- valamint nagyvállalkozások beruházásainak hosszúlejáratú forrásokkal történő finanszírozása.
A program által kiemelt részterületek az energiaracionalizálást, a kapacitás kihasználtságot és a termelési hatékonyságot, az információs társadalom fejlődését, a termelési infrastruktúra fejlesztését, a környezetvédelmet, a beszállítói kapcsolatok fejlesztését és a munkahelyteremtést célzó beruházások.
A hitelprogramnak nem része a mezőgazdaság versenyképességének fejlesztése, ez önállóan kerül megvalósításra.
A hitel formája beruházási hitel, futamideje minimálisan 4 év-maximálisan 15 év, minimum 25 % önrész mellett. Devizaneme forint vagy euró.
Kamat: 1 hónapos vagy 3 hónapos BUBOR (Ft hitel esetén) vagy EURIBOR (Deviza hitel esetén)+ legfeljebb évi 2,5%
(Június 3-i 3 hónapos BUBOR alapján maximum 12,09 %, Július 4-i EURIBOR alapján maximum 4,64 %)
Kedvezményes kamatmikro-, kis- és középvállalkozások részére:
10-500 millió forint közötti forinthitelek esetén a kamat mértéke 3 hónapos EURIBOR + legfeljebb évi 4% a kezelési költséggel együtt. (Július 4-i EURIBOR alapján maximum 6,14 %)
A jelzett kamatmaximumon belül a ténylegesen felszámolt kamat mértékéről az MKB a futamidőtől és az adósminősítéstől függően határoz.
Az egy vállalkozás által igénybe vehető hitelkeret összege:
- nagyvállalatok esetében legalább 150 millió forint, legfeljebb 1,5 milliárd forint,
- mikro-, kis- és középvállalatok esetében legalább 10 millió forint, legfeljebb 500 millió forint.
Forrás: MKB E-mail Futár