Mit lehet jól eladni a magyar ingatlanpiacon?

Nyáron gyakran jelennek meg különböző toplisták a legdrágább és legnagyobb lakásokról, házakról. Ezek önmagukban is érdekes böngésznivalók, ugyanakkor világosabb képet kapunk az ingatlanviszonyokról, ha az átlaghoz tudunk mérni. Jelen összeállításban az Otthon Centrum 2008. első félévében eladott több ezres használt ingatlan adatbázisa alapján adunk képet területileg és típusok szerint az átlagos árakról és méretekről.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az átlagos tégla ára nagy szórást mutat

15,6 millió Ft-ot ér egy átlagos tégla társasházi lakás az országban. Ez a 269 ezer forintos fajlagos árból és az 58 négyzetméteres átlagméret szorzatából adódik. A legmagasabb átlagos négyzetméteres ár természetesen Budán adódik (366 ezer Ft), míg ez a pesti kerületekben már valamivel 300 ezer Ft alá csökken. A megyeszékhelyeken még lejjebb megy az átlagár, több mint százezer forinttal, 182 ezerre. Az "egyéb település" kategória nagyon vegyes, hiszen olcsó kisfalvaktól, középvárosokon át, magas presztízsű agglomerációs és üdülőtérségek tartoznak ide. Itt 201 ezer Ft adódik átlagosan, négyzetméterenként. A különbség tehát majdnem pontosan kétszeres a legolcsóbb és legdrágább terület-kategória között.

Lakásméretet tekintve, az országos mutatótól a budai kerületek térnek el jelentősebben: a felmérés alapján 64 négyzetméteres átlaggal. Mindenhol máshol 55-58 négyzetmétert kalkuláltak. (Pesten egyébként 17 és 222 négyzetméteres lakás is bekerült az adatbázisba.) A legmagasabb átlagos négyzetméterár és legnagyobb méret szorzataként egy budai átlaglakás árára kapjuk természetesen a legdrágább értéket, 23,4 millió Ft-ot. A másik végletet a megyeszékhelyek jelentik, ahol csak hajszállal kúszik 10 millió Ft fölé az átlagár.   

Panelek - az átlagárat kevésbé téríti ki a lokáció

Panellakások esetében, az országszerte hasonló típuslakások miatt jóval egyöntetűbb a kép. A lakótelepi lakások méretében 27 és 84 négyzetméter a két véglet. Az országos átlagot az 1+2 fél szobás 54 négyzetméteres típus jelenti.

Árban is viszonylag kicsi a szóródás. Az országos átlagot a 188 ezer Ft/m2 fajlagos ár képviseli. Ezen belül is a legolcsóbbak a megyeszékhelyen lévő panelek, 156 ezer Ft-os átlaggal, míg Budán 222 ezer Ft ez a mutató. Érdekes, hogy míg a megyeszékhelyeken mindössze 17%-kal magasabb egy téglalakás egy négyzetméterre jutó átlagára egy panelénél, a budai oldalon már 65% a különbség. Összárban pedig majdnem kétszeres az arány. A legdrágább természetesen a budai átlagpanel, 12,2 milliós árral. Pesten 10,8, a megyeszékhelyeken pedig 8,4 millió a tipikus ár. Így adódik a 10,15 milliós országos átlag.

A családi házak méretei és árai mozognak a legszélesebb skálán

A legnagyobb különbségek természetesen az igencsak sokszínű (gondoljunk csak a kis falvak hatvanas években épült tipikus "kockaházaira", illetve a kacsalábon forgó, úszómedencés budai villákra) családi-, iker- és sorházas kategóriában adódnak. Itt az országos átlagár a panelénél csak egy kevéssel magasabb, 197 ezer Ft/négyzetméter. A két véglet természetesen az "egyéb település" kategória 175 ezer Ft-tal, míg Budán ez a mutató 389 ezer Ft. A pesti átlagár ennek kétharmada, a megyeszékhelyi pedig mintegy fele.   

Az átlagméretben is a budai kerületek emelkednek ki. Míg az ország többi részén 100-110 m2 között alakul a mutató, Budán 176 négyzetmétert kaptunk. Az országos átlag 112 négyzetméter. A fajlagos ár és a méret átlagait összeszorozva a házak összáráról kapunk információt. Itt az "egyéb települések" 19,25 millió Ft-ja áll szemben a budai 68,5 millióval. A különbség több mint három és félszeres. A 22,1 milliós országos átlagnál a megyeszékhelyi mutató majd' kétmillióval kevesebb, a pesti kerületek viszont négymillióval drágábbak.

Számok kicsit másképp

  • Egy átlagos budai családi ház áráért több mint 8 panellakást vehetünk megyeszékhelyeken.
  • Az OC adatbázisában szereplő legolcsóbb ingatlan, egy kistelepülésen lévő családi ház árához 56-szor annyit kéne hozzátenni, hogy megvehessük a legdrágább ingatlant, egy budai családi házat.
  • A legnagyobb ingatlanba, egy pesti családi házba több mint 23-szor beleférne a legkisebb ingatlan, egy ugyancsak pesti oldali társasházi lakás.
  • A fajlagosan legdrágább ingatlan, egy luxus pesti téglalakás egy négyzetméteréből majdnem 24 négyzetméternyit vehetünk a legolcsóbb vidéki családi házból.  

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo