A legfontosabb változás, hogy az eddig 15 százalékos áfa kulcs alá sorolt termékek és szolgáltatások az általános 20 százalékos kulcs alá kerülnek. Ebbe a körbe tartoznak például az élelmiszerek, az energiahordozók, az állat-gyógyszerek, a gyógyászati segédeszközök, de az uszodai és a temetkezési szolgáltatás is. (Az 5 százalékos áfa-kulcs alá sorolt termékek köre változatlan, így a forgalmi adó változása miatt nem kerül többe az emberi gyógyszer, a könyv, a napilap és vakok segédeszközei sem.)
A magasabb kulcsot azokra a termékértékesítésekre és szolgáltatás nyújtásokra kell alkalmazni, amelyekre augusztus 31-e után kerül sor. amennyiben például a gázórát szeptember közepén olvassák le, akkor csak arra a periódusra számítható fel a magasabb áfa, amely teljes egészében augusztus 31-e utánra esik. A példánál maradva: ha a számlázási időszak az augusztus 15-e és szeptember 15-e közti hónap, akkor ebben a számlában még 15 százalék az áfa, de a következő számlában már 20 százalék lesz.
Az áfa változása miatt át kell állítani a bolti pénztárgépeket és a taxamétereket is. (Ezt csak arra jogosult szervizek végezhetik.) Mindkettőre november 30-a a határidő. A különbség az, hogy a taxamétereket az átállításig nem lehet használni, mivel az azok által készített nyugtában szerepel az áfa százalékos kulcsa. Ugyanez a helyzet azokkal a pénztárgépekkel, amelyek számlát is tudnak nyomtatni. Az egyszerűbb pénztárgépek viszont - a 15 százalékos regiszter kiiktatása után - az átállításig is használhatók.
A céges telefonok után a társaságok az eddigi 50 százalék helyett, az áfa 70 százalékát igényelhetik vissza szeptembertől. Viszont a teljes áfa visszaigényelhető, ha a cég a telefon szolgáltatás ellenértékének 30 százalékát tovább számlázza. (Eddig ez az arány 50 százalék volt.) Az új szabályok immár az uniós előírásoknak is megfelelnek.
Szeptember 15-től lesz joga arra az adóhatóságnak, hogy egy cég adószámát felfüggessze. (Az adózás rendjéről szóló törvény módosítása tartalmazza ezt a szabályt.) Erre akkor kerülhet sor, ha az adóhatóság nem találja a céget, például a címére küldött hivatalos levél kétszer vissza jött, és fellelhető képviselője sincs a társaságnak.) Ugyanettől az időponttól a felfüggesztett adószámú cég nem vonhatja le, és nem igényelheti vissza az áfát.