A kamatjövedelem adóköteles lesz szeptember 1-jétől. Az adó mértéke 20 százalék, de a nyereménybetéteknél a nyeremény piaci értéke után 25 százalék adót kell fizetni. Az adót a kifizető (bank) állapítja meg és vonja le, továbbá fizeti be az államnak. A betét tulajdonosának meg sem kell említenie ezt az szja-bevallásában. (A lakástakarék-pénztár, valamint a nyugdíj-előtakarékossági számla továbbra is adómentes.)
A betét csak a 2006. augusztus 31-e után indult első teljes kamatperiódus után adóköteles. Így nem relevánsak azok a sajtóhírek, amelyek szerint az év utolsó napján jóvá kell írnia a banknak a kamatot, így jövőre már minden konstrukció adóköteles. Például az idén augusztus 25-én indult egy éves lekötésű betét kamata jövő év augusztus 24-én jár, és adómentes lesz.
Szintén 20 százalék adó terheli szeptembertől a tőzsdei ügyleteket. Csak az augusztus 31-ét követően átruházott értékpapír árfolyamnyeresége, illetve az összetett vagy származtatott ügylet nyeresége adóköteles. (Összetett az ügylet, ha azt több tőzsdei részügylet összesített eredményére kötik, és származtatott, ha más tőzsdei termék - például áru, részvényindex, deviza - árfolyamától függ.)
A tőzsdén elért jövedelmet - legfeljebb annak mértékéig - csökkenti az árfolyamveszteség, valamint az összetett és származtatott ügyleten elszámolt veszteség. A 2006-ban és 2007-ben elért ilyen veszteségek a tőzsdei ügyletekből elért jövedelmet nemcsak annak összegéig csökkentik, hanem a későbbi évek nyereségeit is apaszthatják. Ezt az elhatárolt tőzsdei veszteséget a magánszemély saját döntése szerint oszthatja be a későbbi években. Akinek tulajdonában volt idén augusztus 31-én értékpapír, és azt később eladja, az választhat: a szerzésre fordított érték a vételár, vagy pedig a 2006. augusztus utolsó tőzsdenapjának záró árfolyama legyen.
A nyugdíj-előtakarékossági számlát (nyesz) vezetőknek szeptember 5-ig nyilatkozatra kell felhívniuk a számlák tulajdonosait. A nyilatkozat arra vonatkozik, hogy akinek több ilyen számlája van, melyikre kéri a NYESZ-R jelzést rávezetni. Akinek csak egy számlája van, annak erre az egyre teszi rá a számlavezető a jelet. A NYESZ-R jelzés azért fontos, mivel szeptember 1-jétől csak az erre történő befizetés után jár kedvezmény. A kedvezmény ez idő szerint háromféle: az éves befizetés 30 százalékát, de legfeljebb 100 ezer forintot utal rá a számlára az adóhatóság a számlatulajdonos személyi jövedelemadójából (jóváírás); a számlán tőkésített hozam adómentes, és szintén adómentes a számláról fizetett nyugdíjszolgáltatás is.
Az adóköteles természetbeni juttatások adója 44-ről 54 százalékra növekszik szeptembertől. A naptári évvel azonos üzleti évet követő cégeknek - ezek vannak többségben - azonban csak a jövő évtől kell megemelt adót fizetniük. Szintén 54 százalék a céges telefon magáncélú használata után fizetendő adó is, ez viszont szeptembertől hatályos.