A központi és a fővárosi büdzsében egyaránt egy-egy áttételesen, vagy közvetlenül szerepetetett - növekvő - tétel az, amelyikből a hajléktalanok különféle segítését finanszírozzák. Különös, de igaz, s még csak nem is megmagyarázhatatlan, hogyan áll elő egyfajta különös torzulás ehelyütt, mintha ezzel a problematikával kizárólag Budapestnek kellene megküzdenie, holott a szegénységnek, a hajléktalanná válásnak nem sok köze van a közigazgatási határokhoz. Az ország második legnagyobb városának, Debrecennek a polgármesterétől, Kosa Lajostól idevágó magyarázatra - és egy megoldóképletre - tehettünk szert.
A hajdúsági megyeszékhely vezetőjének az a véleménye, hogy a szociális ellátást ma Magyarországon eredményesen, a jelenleginél jóval hatékonyabban kizárólag regionális alapon lehetne, kellene megszervezni. Ellenkező esetben - vagyis a jelen gyakorlat szerint - minden szereplő, aki az ellátásért felelős, a jó ellátás nyújtásában ellenérdekelt lesz. Kósa Lajos a "működési mechanizmust" is ismertette. Érvei szerint a jól működő hajléktalan ellátás sajátja, hogy vonzani képes a hajléktalanokat. Oda, abban a városba. Hiába intézkedik úgy a törvény, hogy a városokban megoldandó a hajléktalanok ellátása, de mert nem akarják a települések magukhoz vonzani a problémát. De praktikus válasszal kimondva, kimondatlanul szolgálnak a kisebb városok: javaslatuk szerint a hajléktalan menjen csak nyugodtan Budapestre, mert ott bizony van hajléktalan ellátás.
Valóban így van, Budapesten tényleg akkora a hajléktalanság problémája, hogy bármilyen tempóban bővítik, nem tudják enyhíteni a tényleges gondokat. Kósa Lajos is utalt rá, hogy a többség a fővárosban nem helybéli. Illetve visszautalt eredeti állítására, arra, hogy Budapest ezen gondját egyszerűen nem is lehet majd megoldani, ha az országban nem regionális alapon szerveződik meg a térségeken belüli szociális ellátás, szolgáltatás. (A debreceni polgármester, aki egyébiránt ellenzi a regionális önkormányzatok intézményrendszerét, úgy gondolja, hogy számos feladatot - a hajléktalan ellátáshoz hasonlóan - regionális alapon lehet gazdaságosan, hatékonyan megszervezni. Ilyennek gondolja az egészségügy legfőbb területeit, a városi és térségi tömegközlekedést, az önkormányzati üzemeltetési feladatok nagy részét, a képzést, szakképzést.)
A budapesti legújabb hajléktalan-ellátó helyszínnek - megnyitásán Demszky Gábor a múlt héten személyesen vett részt - mintha feleletértéke lenne: a Nyugati pályaudvaron alakítottak ki melegedő helyiséget a rászorultaknak. A szállásnak is, nappali melegedőnek is kialakított helyiség szinte utal rá, hogy Budapest beletörődött: országos feladatok ellátására is vállalkoznia kell. A Fővárosi Önkormányzat 2,5 milliárd forintot fordít közvetlenül a hajléktalanok ellátására. A főpolgármestertől származó információ szerint 4700 ember kap ellátást, 1460 ember szállást, valamint 1974 férőhelyet a Fővárosi Önkormányzattal szerződött társadalmi, civil, egyházi szervezetek intézményei alakítottak ki. A tél folyamán további 877 időszakos férőhellyel bővül a hálózat. (Újszerű, de a büdzsét jelentősen megterhelő program az is, hogy a munkaképes, állással rendelkező hajléktalanok lakhatását legalább 18 hónapig finanszírozza az önkormányzat abban a reményben, hogy az érintetteknek valóban képes segíteni a társadalomba való visszailleszkedéshez.).