Ez a feltételezés logikus - mondta az MTI-nek Roman Jelagin, a Renaissance Capital befektetési ügynökség elemzője, de rámutatott: nem világos, hogy milyen vagyonrészeket adhat az E.ON a Gazpromnak cserébe az északnyugat-szibériai Juzsno-Russzkoje gázlelőhely kiaknázásában való részesedésért.
Médiajelentések szerint az E.ON (amely társult a Gazprommal az Ukrajnát északon elkerülő, Balti-tenger alatti gázvezeték építésére) többek között Magyarországon szerzett gázüzletágainak kisebbségi hányadait cserélné ki az orosz monopóliummal a (vezetéket megtölteni hivatott) Juzsno-Russzkojéban való részesedésre. Az esetleges alku még mindig teljesen nyitott, de valószínűsége fennmaradt, mert az E.ON érdekelt a Juzsno-Russzkoje kiaknázására létrehozott Severneftegazpromba való betársulásban, a Gazprom pedig érdekelt vagyonrészek szerzésében az európai ellátó-értékesítő hálózatokban - tette hozzá Jelagin. Az E.ON és a Gazprom most júliusra várja a húzódó-halasztódó alku nyélbe ütését.
Mol-E.ON-Gazprom
Ulrich Schöler, az E.ON Ruhrgas vezetőségi tanácsának elnöke két hete Budapesten megerősítette, hogy cége megtartja többségi tulajdonát a Moltól frissen megvásárolt (s E.ON Földgáz Trade és Storage névre átkeresztelt) Földgázellátóban és Földgáztárolóban: más szóval az E.ON legfeljebb kisebbségi hányadokat engedhet át ezekben a Gazpromnak. A Molnak a társtulajdonos Gazprom jóváhagyására van szüksége ahhoz, hogy a Panrusgaz kereskedőcégben meglévő fele részét eladhassa az E.ON-nak.
Putyin, aki április végén a szibériai Tomszkban Angela Merkel német kancellárral együtt jelenlétével emelte a Gazprom és másik német partnere, a BASF közötti példaértékű részvénycsere-megállapodás aláírásának fényét, nyilvánvalóan szeretné, ha a Nyolcak (a hét vezető ipari demokrácia és Oroszország) július közepén Szentpéterváron esedékes csúcstalálkozójáig létrejönne az E.ON-Gazprom hasonló megállapodása is.
A Gazprom-BASF megállapodás értelmében a német konszern egy részvény híján 25 százaléknyi szavazati jogú részvényt és 10 százaléknyi egyéb részvényt kap a Severneftegazpromból (amelynek több mint felét az orosz monopólium a maga számára tartja fenn). Cserében a Gazprom egy részvény híján 50 százalékra növelheti jelenlegi 35 százalékos részesedését a BASF Wintershallal közös németországi szállító és elosztó cégükben, a Wingasban. Az orosz elnök szerint az ilyen tulajdoni összefonódás lehet az energiabiztonság fő biztosítéka.