Orbán Viktor vállalja, hogy ha pártja kormányra kerül, akkor a vállalatok adóterheit négy, a lakosságét hat év alatt a régiós versenytársak szintjére csökkenti, majd a későbbiekben valamivel az alá csökkenti. A politikus a VOSZ hatpontos kérésére reagálva azt mondta: abból ötöt tud vállalni, az euró bevezetésének időpontja helyett pedig a családon belüli öröklés kérdésének rendezését vetette fel hatodikként.
Öröklésből kiszállnának
Orbán Viktor kiemelte: akkor nevezik majd meg az euró bevezetésének időpontját, ha az reálissá válik, mert már sokszor megégette magát a magyar politika az időponttal; "erre a pontra nem tudok kezet adni". Ehelyett egy másik vállalást tett: szabályokat alkotnak az örökösödési rend, a szabad vagyon áthárítási jogának fenntartására érdekében, mert az "államnak nincs keresnivalója az egyenes ági öröklésnél, a családi ügyekben nemcsak vállalkozás, hanem senki esetében".
A társulásról szólva aláhúzta: támogatják, hogy szakmai, regionális tőketársaságok jöjjenek létre 2011 során.
Az a bizonyos egymillió
A termelésről szólva a pártelnök megismételte, hogy terveik szerint 10 év alatt egymillió munkahelyet hoznak létre. Orbán Viktor a piacteremtés kapcsán azt mondta: vállalja, hogy 2012-re a hazai közbeszerzéseken a többségi magyar tulajdonban lévő vállalkozások ugyanolyan arányban lesznek nyertesek, mint a német és a francia gazdaságban az ottani többségi tulajdonú cégek.
A kis- és középvállalkozások (kkv) fellendítéséhez aránymódosításra van szükség az uniós források esetében a gazdasági és nem gazdasági célú beruházásoknál, utána pedig a kkv-k irányába; elérhető, hogy a hazai termelő kkv-k az uniós támogatásokból 50 százalékban részesüljenek. Orbán Viktor szerint a magyarok arra várnak, hogy "megalkossuk az értékteremtő piacgazdaságot".
Tényfeltárás
A pártelnök bejelentette: gazdasági tényfeltáró bizottság felállításáról döntött a Fidesz az elmúlt napokban. E testület vezetését Varga Mihály volt pénzügyminiszterre bízzák, és felhatalmazzák, hogy külső szakértők bevonásával kezdje meg a gazdaság teljes átvilágítását. A pártelnök indoklásképpen azt mondta, Magyarországon van egy olyan "úttorlasz", amely máshol nincs: az, hogy néhány év óta az országban gyakorlattá vált, hogy a kormány eltitkolja és meghamisítja a költségvetési számokat.
Demján Sándor, a fórum elején ismertette a VOSZ hat pontos javaslatcsomagját, amelynek első lépéseként a versenyképes adókat emelte ki. Hozzátette, hogy szükség van társulásra és összefogásra, a termelés prioritására, piacteremtésre a magyarországi vállalkozások számára, fel kell lendíteni a hazai kis- és középvállalkozásokat, be kell vezetni az eurót, de nem mindenáron. A fórumon felszólaló Matolcsy György volt gazdasági miniszter azt mondta, három nagy fordulatra van szükség: politikaira, tényleltárra, illetve a növekedésre és a foglalkoztatás bővítésére; ha nem ez történik, az ország stagnálni fog, a "senki földjévé válik". A politikus úgy látja, két út áll Magyarország előtt: egy liberális-neoliberális és egy szociális piacgazdasági út. Előbbi szerinte hibás, és az utóbbi az, amelyet a Fidesz támogat.
Chikán Attila, az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere hangsúlyozta: a gazdasági növekedés és a foglalkoztatás a két kulcskérdés az ország gazdasági válságból való kilábalása szempontjából. Azt mondta: ez csak a hazai kis- és középvállalkozásokra támaszkodva történhet meg.
Csányi Sándor, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója úgy vélekedett: nincs kőbe vésve a 4 százalék körüli államháztartásai hiány; a hiány ennél lehet nagyobb is, ha olyan befektetésekre kerül sor, amelyek az elosztó rendszerek, állami vállalatok veszteségtermelését megakadályozzák. "Állunk rendelkezésre, hogy finanszírozzuk a magyar gazdaságot." - fogalmazott Csányi Sándor.
KKV-s kérdések
A fórumon a vállalkozók által Orbán Viktor felé megfogalmazott kérdéseket hét csoportba osztották: e szerint arra kíváncsiak, hogy egy Fidesz vezette kormány milyen lépéseket tenne azért, hogy a magyar kkv-szektor adminisztratív terhei csökkenjenek; tervezi-e a Fidesz, hogy a Magyarországon befektető multinacionális vállalatok adókedvezményét többek között ahhoz kötik, milyen mértékben vesznek igénybe belföldi beszállítókat.
Arról is érdeklődtek: mit tenne a Fidesz a korrupció felszámolásáért; hogyan tenné hatékonyabbá az országos érdekegyeztetés mechanizmusát; megengedné-e a gépjárművezetés előtti korlátozott mértékű alkoholfogyasztást; melyek azok a gyors intézkedések, amelyekkel egy Fidesz-kormány megállítaná a lopásokat a kiskereskedőktől, a kistermelőktől; tervei-e az örökösödési illetékkel kapcsolatos szabályok megváltoztatását.
A rendezvény végén Orbán Viktor és Demján Sándor kézfogással szentesítette a Fidesz és a vállalkozók közötti együttműködést.