Alig több mint egy héttel azt követően, hogy a kormányfő a témáról ötpárti megbeszélést kezdeményezett - félsikerrel - majd a kabinet döntött a romániai és bulgáriai munkavállalók fogadásáról a két ország unióssá válása után, a Fidesz is megszólalt és elutasította a tervezett szabályozást. Az MTI egy erről szóló sajtótájékoztatón elhangzottakat összefoglalva közölt az ellenzéki párt véleményét: a kormány "a lehető legrosszabb" megoldást választotta.
"Mi úgy érezzük, hogy a kormány a lehető legrosszabb döntést hozta a román, bolgár munkavállalás ügyében és egy nagyon rossz módszert választott. Az elhibázott kormánydöntés pedig beláthatatlan következményekkel járhat, illetve következménnyel bír" - fogalmazott Cser-Palkovics András. Közölte: a kabinet döntése rossz a magyar munkavállalóknak, de rossz a határon túli magyaroknak is. A Fidesz szerint az úgynevezett brit módszert kellene alkalmazni, amely kellő szabadságot biztosít, de kellő biztonságot is ad a munkaerő-piaci zavarok megoldásában. Ennek lényege - közölte egy kérdésre válaszolva a politikus -, hogy egy speciális regisztráció segítségével lehetőség van arra, hogy a munkaerőpiac egyes részterületein keletkező zavarokat azonnal korrigálja, enyhítse a kormány. A kabinet által választott módszer nem nyújt lehetőséget a zavarok kezelésére - vélekedett Cser-Palkovics András.
Magyarország - a kormány közelmúltban meghozott döntése szerint - Románia és Bulgária 2007. január 1-jei EU-csatlakozását követően részlegesen megnyitja munkaerő-piacát e két ország állampolgárai előtt. Összesen 219 szakmában lesz lehetőség a román és bolgár állampolgároknak munkát vállalni Magyarországon - emlékeztet a kabinet döntésére a hírügynökség. A döntést megelőzően Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egyeztetést kezdeményezett az ellenzéki pártokkal annak érdekében, hogy megismerhesse a Fidesz, a KDNP és az MDF álláspontját. A Fidesz és a KDNP nem fogadta el a meghívást, ám az MDF részt vett a találkozón.