A szóvivő a kiszivárgott információkról, köztük az index.hu-n szerdán megjelent, jövő évi adóelképzelésekről annyit mondott, hogy azok "jelentős mértékben hamisak". Ugyanakkor az MTI kérdésére kijelentette: a jövő évi tervezett adóintézkedésekről a közvéleményt csak azután tájékoztatják, miután azt a kormány elfogadja.
Kisebb változások
Az általános forgalmi adóról új törvény születik, ami azonban nem érinti a jelenlegi adókulcsokat. Néhány kisebb változást azonban majd tartalmaz az új, egységesebb és következetesebb jogszabály. Így például bővül a jelenleg a színesfém kereskedelemben alkalmazott fordított áfa fizetés hatálya, amely a jövőben kiterjed majd az építési szolgáltatásra és a számítástechnikai eszközök kereskedelmére, valamint a csőd, és felszámolási eljárás alatt álló cégekre. A tervek szerint 4 millió forintról 5 millió forintra emelkedik a választható alanyi adómentesség határa.
Adójóváírás
A szigorítások közül jelentős hatása lehet majd az egyetemleges adókötelezettség bevezetésének az értékesítési láncok esetében. Eldöntöttnek tűnik, hogy a személyi jövedelemadó területén a legjelentősebb változás - amint az a koalíciós megállapodásban is szerepel -, hogy megszűnik az alap és kiegészítő adójóváírás és helyette egy egységes, 18 százalékos mértékű adójóváírást vezetnek be. Az adójóváírás havi felső értéke 11.340 forintra emelkedik. Így a jelenlegi 2,1 millió forintról 2,762 millió forintra emelkedik az adójóváírás felső határa. Ez a becslések szerint mintegy 30 milliárd forintot hagy az adózók zsebében.Változnak a lakáseladásból származó jövedelmek adózási szabályai, megszűnik például az a lehetőség, hogy öt évig - újabb ingatlan vásárlás esetén - vissze lehet igényelni az eladott ingatlan után befizetett adót. Kedvező ugyanakkor, hogy a fokozatosan csökkenő adót csak akkor kellene fizetni, ha 5 éven belül szerezte az adózó azt a lakást, amit elad, szemben a jelenlegi 15 évvel. A cigaretta jövedéki adóját jövőre ismét két ízben, áprilisban és szeptemberben növelik.#page#
Luxusadó: 100 milliós határ
Egyszerűsödik az adóbevallás rendszere. A kedvezmények csökkentésének jegyében megszűnik az üzletpolitikai célból adott ajándékok adómentessége, kivéve az árumintát - erősítették meg csütörtökön az MTI-nek. Kedvező tervezett változás ugyanakkor, hogy a részvényárfolyamból származó jövedelemhez hasonlóan a befektetési jegyeknél is elszámolható lesz adózási szempontból a veszteség.
A luxusadónál alapvetően megmarad a jelenlegi rendszer, vagyis a 100 millió forintnál értékesebb ingatlanokra kell majd a 100 millió forint feletti rész 0,5 százalékát befizetni adóként, viszont az adó hatálya a magánszemélyeken túl a vállalkozásokra is kiterjed majd, amennyiben 100 millió forintnál értékesebb lakással, vagy üdülőingatlannal rendelkeznek.
Társasági adó, járulékösszevonás
A társasági adó esetében kedvező változás lesz, hogy az adómentes fejlesztési tartalék a vállalkozás bevételének 25 százaléka helyett 50 százalékáig lesz alkalmazható, ez is mintegy 10 milliárd forinttal növelheti a becslések szerint a cégek forrásait. Amint arról már korábban megállapodás született: összevonják a munkaadói járulékot, a szakképzési és a rehabilitációs hozzájárulást, valamint az innovációs járulékot, ezekből egy új munkáltatói kötelezettség keletkezik, amelynek mértéke a bruttó munkabér 5,5 százaléka lesz.
Szakértők szerint az állami bevételek ezzel nem fognak nőni, bár a kisadókból, járulékokból beszedett bruttó összeg emelkedik, mert a visszaigénylés lehetősége is megmarad, csak más formában. A szakképzési hozzájárulás esetében például az eddigi elszámolási mód helyett nyílt pályázati eljárásban kaphatnak majd támogatásokat a vállalkozások a szakképzésre.
Eva, ekhó marad
A tervezet szerint megmarad a banki különadó és a szolidaritási adó és ugyanígy az egyszerűsített vállalkozási adó (eva), valamint az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho). Utóbbinál apróbb változás lesz, hogy az kiterjed majd a színházi fodrászra, díszletmunkásra, kikészítőre is. (Korábban a PM szakértői, nem képviselve a minisztérium álláspontját e két, "kilógó" adónem megszüntetését javasolták.)