Ez érthető, hiszen a jegybank a kifejezetten rövid, egynapos eszközök kamatát emelte meg érdemben. A BUBOR mutató értékei is ennek megfelelően változtak, vagyis a futamidő növekedésével a hatás fokozatosan csökkent.
Ezek alapján az új lakáshitelek kamatemelkedése érdemben elmaradhat a jegybank ma bejelentett 4,0-5,0 százalékpontos emelésétől. (Ekkora a különbség a jegybanki alapkamat és az új eszközök kamata között.)
Ettől függetlenül reális esély van arra, hogy a pénzintézetek rövid távon 0,5-1,0 százalékponttal megemeljék új kölcsöneik kamatát. Ez egy 20 millió forint összegű, 20 éves futamidejű lakáshitel esetében havi 6-12 ezer forintos törlesztőrészlet-emelkedést eredményezhet.
Az MNB döntésének hitelkamatokra gyakorolt hatása nagymértékben függ attól, hogy ezek az új eszközök, magas kamatok meddig maradnak velünk. A jegybank a bejelentés alapján addig használja ezen eszközeit, amíg a pénzpiaci egyensúly helyre nem áll.
Bankmonitor tipp:
Hiteligénylés előtt állóknak mindenképpen érdemes gyorsan lépniük. Az MNB döntésének hitelekre gyakorolt hatása még nem mérhető fel pontosan, az azonban borítékolható, hogy a kamatok valamilyen mértékben emelkedni fognak.