Mivel a jövő évi büdzsé főbb számait tartalmazó fő kötetét október 31-én nyújtják be a parlamentnek, még nem dőlt el, hogy az autópályára költhető pénz mekkora összeggel terheli a költségvetést. Az is körvonalazódni látszik, hogy a sztráda beruházások fedezetét a költségvetés a Nemzeti Autópálya (NA) Zrt.-n keresztül biztosítja. Ez azt jelentheti, hogy a társasághoz visszakerülnek az idén az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Zrt.-hez került és az azóta meghiúsult kötvénykibocsátásból finanszírozandó program utak. Ezt a hatályos gyorsforgalmi útépítési törvény módosításával, vagy a program utak forgalmának megszüntetésével oldják meg az év végéig.
A jelenlegi elképzelések szerint a sztrádahálózat üzemeltetése és a díjszedés marad az ÁAK feladata. A társaság privatizációja továbbra is napirenden van. A szóvivő szerint a közvetlen költségvetési forráson kívül EU-s támogatásra, valamint pénzintézeti hitelre is számítanak, ez ügyben az Európai Beruházási Bankkal már folynak a tárgyalások.
Magántőkével
"Természetesen finanszírozási lehetőségként továbbra is nyitva áll a magántőke bevonása, így például szóba jöhet az M6-os továbbépítése koncesszióban vagy valódi PPP-ben" - hangsúlyozta a GKM szóvivője. Ez utóbbi alkalmazásánál figyelembe veszik azonban a konvergenciaprogramban elfogadottakat, valamint a költségvetés teherbíró képességét.
A szóvivő emlékeztetett arra, hogy Veres János pénzügyminiszter július végén jelentette be, hogy az autópálya-építés kiadásai is bekerülnek a költségvetésbe, ami mögött az állt, hogy az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat nem fogadta volna el azt a finanszírozási formát, amellyel a kormányzat az államháztartáson kívülre kívánta szervezni a sztrádaépítés költségeit. Ábrahám Gergely közölte, hogy egyelőre nem ismert, hogy az épülő sztrádák finanszírozására felvett, már többször meghosszabbított és október végén újra lejáró 90 milliárd forintos, áthidaló kereskedelmi banki hitel mögé ki áll.
A Pénzügyminisztérium korábban közölte, hogy várhatóan a Nemzeti Autópálya (NA) Zrt.-től a költségvetés még az idén átvállal mintegy 340-360 milliárd forint hitelt annak érdekében, hogy az államháztartás pénzforgalmi és eredményszemléletű mérlege szinkronba kerüljön, ám ez az idei költségvetés módosításával jár, amihez pedig parlamenti döntés szükséges.