Miben jó az Apeh?

Az APEH az adók és járulékok beszedésével és ellenőrzésével kapcsolatos feladatait - fajlagosan csökkenő ráfordítások mellett - teljesítette - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) hétfőn az adóhivatal működésének ellenőrzéséről készített összefoglalójában.

Az ÁSZ 2000-ben átfogóan ellenőrizte az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) tevékenységét, majd 2002-ben az áfa, 2004-ben a személyi jövedelemadó bevallási és visszaigénylési rendszert, 2005-ben pedig a társasági adó beszedésére kialakított rendszer működését értékelte. A számvevőszék összefoglalója szerint az öt év alatt a beszedett költségvetési nettó bevételek 60 százalékkal, ezen belül az önadózáson kívüli bevételek 23 százalékkal nőttek, a hivatal működésére fordított kiadások 12,5 százalékkal emelkedtek.

A pénzügyminiszter segített

Az ÁSZ megállapította, hogy a pénzügyminiszter intézkedéseivel, iránymutatásaival segítette az APEH adóbeszedési tevékenységét, ugyanakkor a hivataltól kért adatok, információk  nem hasznosultak megfelelően. A pénzügyminiszter a vizsgált időszak mindegyik évében kezdeményezte a kormánynál a költségvetési törvény adó- és járulék-bevételi előirányzatainak módosítását, továbbá 2004-2005-ben a legfontosabb adótörvények 41-szer módosultak. Az éves költségvetési bevételi előirányzatokat a hivatal 2000-2003. között teljesítette, a 2004-2005. években azonban már nem.

A pénzügyminiszter törvényt sértett

A jelentés szerint a pénzügyminiszter 2004-ben megsértette a költségvetési törvényt, amikor az előirányzatok alulteljesítése ellenére engedélyezte az érdekeltségi jutalom egy részének kifizetését, 2005-ben ezt a törvény módosítása tette lehetővé.

Egyre több feladat

Az adóhivatal részben a jogszabályokban rögzített feladatbővülések miatt folyamatosan változtatta szervezeti struktúráját és szabályozási rendszerét. E szervezeti változtatásokat megelőzően az átalakításokkal és összevonásokkal, új szervezeti egységek létrehozásával, ezáltal az irányítás megváltoztatásával kapcsolatosan koncepciót, illetve hatástanulmányt nem készített, amely azok indokoltságát alátámasztotta volna - közölte az ÁSZ. A jelentés megállapítja, hogy az adóhivatal számára az APEH-törvényen felül egyéb jogszabályok növekvő számban határoznak meg feladatokat. Az adók és járulékok behajtására kezdeményezett végrehajtási eljárások mellett a különböző törvények már 80 jogcímen írnak elő külső megkeresésre feladatot. Ezek egy része nem, vagy csak közvetve jelent költségvetési bevételt. A hátralékkezelési feladatok végrehajtására 2004-2005-ben rendelkezésre álló humánerőforrás-kapacitásnak már mintegy 30-40 százalékát a külső megkeresésre végzett behajtások kötötték le, amelyek teljesítése esetenként 10-11 ezer forintos költségkihatással járt és 6-7 ezer forint beszedését eredményezte.

Külső vizsgálatok nem mentek jól

#page#

A kötelezően elvégzendő ellenőrzések közül a legnagyobb adóteljesítményű adóalanyok ellenőrzései javították, a külső megkeresés alapján végzett vizsgálatok rontották az ellenőrzések eredményességét és hatékonyságát. Csökkenő számú ellenőrzés mellett mintegy 68 százalékkal nőtt a megállapítással feltárt nettó adókülönbözet, és mintegy kétszeresére a kiszabott szankciók összege.

Informatika: kevés pénz

Az informatikai fejlesztésekre fordítható beruházási keret 2003-tól több mint 40 százalékkal csökkent, emiatt a hivatal nem tudta végrehajtani egyes, a feladatellátás informatikai támogatása szempontjából alapvető fontosságú fejlesztéseit. Az ÁSZ szerint a Pénzügyminisztérium nem készített felmérést, vagy elemzést az APEH feladatainak ellátásához szükséges humánerő-forrás mértékéről és összetételéről. A PM anélkül rendelt el mintegy 10 százalékos létszámleépítést, hogy elemezte volna annak hatását a szervezeti struktúrára, a feladatellátás színvonalára, illetve a költségvetési bevételek beszedésének kockázatára.

A jutalom nem ösztönöz

A pénzügyminiszter az éves költségvetési törvény felhatalmazása alapján minden évben meghatározza az APEH számára az érdekeltségi jutalom kifizetésének feltételeit. E teljesítményelvárások közül több nem ösztönöz eredményesebb és hatékonyabb munkavégzésre, illetve többletteljesítmény elérésére. Az APEH érdekeltségi rendszerében kialakított teljesítménymutatók több mint felének teljesítése nemcsak a hivatal szakmai tevékenységétől függ. A pénzügyminiszter úgy határozta meg az igazgatóságok által elérhető pontszámokat, hogy azok ösztönöztek ugyan a tervszámok teljesítésére, de túlteljesítésre már nem.

Több forrás kell

A számvevőszék szükségesnek tartja, hogy a pénzügyminiszter biztosítson pénzügyi forrást az APEH informatikai eszközállománya műszaki színvonalának megőrzéséhez, illetve fejlesztéséhez a jogszabályokban meghatározott feladatai végrehajtása érdekében, valamint alakítsa át a hivatal részére megfogalmazott teljesítmény-elvárásokat oly módon, hogy valamennyi hatékonyabb és eredményesebb munkavégzésre, többletteljesítmény elérésére ösztönözzön, illetve azok teljesítése mérhető legyen. Az ÁSZ javasolja a pénzügyminiszternek: írja elő az APEH elnöke számára, hogy dolgoztassa ki az egyes szakterületek, ezen belül a külső megkeresések alapján lefolytatandó behajtások, végrehajtások feladatainak ellátáshoz szükséges humánerőforrás-kapacitás rendszeres és azonos mutatószámokon alapuló tervezésének és elemzésének módszerét, valamint készíttessen ilyen elemzéseket a humánerőforrás optimális elosztása érdekében.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo