Csupán a „csendes” esküvő nem kerül pénzbe, amikor a pár semmiféle szolgáltatást nem vesz igénybe, egyszerűen csak a papírforma kedvéért mondja ki hivatalos személy előtt az igent. Csendes esküvőt azonban a házasulandók mindössze egy hatoda tart.
Terembérlet
1990 óta a házasságkötések száma folyamatosan, évi körülbelül tíz százalékkal csökken. A szakmában dolgozók sokáig azt hitték, ennek oka az újfajta szokásjogokban, az együttélések divatjában keresendő, de egyre nyilvánvalóbb, hogy nincs pénz az esküvőkre. Mert elvileg ugyan lehet találni olyan termet, ahol a boldogító igen kimondásáért nem kell fizetni, de például a Várbéli házasságkötő terem igénybe vétele 12-15 ezer forintba kerül, a firenzei Pitti palota mására 1953-ban elkészült Teréz körúti házasságkötő teremben pedig a négy évvel ezelőtt még 2500 forintos bérleti díj 10-12 ezer forintra kúszott fel. Zuglóban 3-4 ezer forint a terembérleti díj, ha bármilyen csekély szolgáltatást is kíván a pár, és a kisebb házasságkötő termek is ezer forint körüli áron vehetők igénybe. Emellett az egyre gyakoribb egyházi esküvők színhelyéül szolgáló templomokért is kell fizetni.
Az esküvői előkészületek első hírnöke a jegygyűrű. Nem könnyű választani az óriási felhozatalból. Olcsótól a drágáig, vékonytól a szélesig mindenféle kapható, párban már 10-15 ezer forintért. Vidéken inkább a sima karikagyűrűk, pesti viszonylatban a a modernebb, fehérarany kombinációs, mutatósabbak változatok terjedtek el. Vannak olyan üzletek, ahol a 100 ezer forintos karikagyűrűpár sem megy ritkaság számba, de leginkább a 30 -35 ezer forintosak fogynak.
Miből állnak még a költségek? El lehet képzelni stílusokat, beleképzelhetik magukat a házasulók tájakba, korokba, és ruhától a meghívókon át a nagy rendezvényig bezárólag mindent ehhez kell igazítani. Lehet spanyolos, reneszánsz, rokokó, barokkos vagy éppen olasz hangulatú. A szakemberek tapasztalatai szerint fantáziában nincs is hiány a mai fiataloknál.
A menyasszonyi ruha! Ezen a piacon egyértelmű a túlkínálat. Darling, Glória, Ámor, Loretta, Ásó-Kapa, szinte egymást érik a fővárosban a szalonok. A külföldi ruhákat kínáló szalonokban 40-50 ezer forint a standard ár, hiszen sok egyéb mellett vámot, inflációt is belekalkulálnak az árakba. Akiknek a pénz nem számít, például a Sissihez vagy a Mercedeshez mennek, ahol a legdivatosabb márkák közül válogathatnak. Az előkelőbb szalonokban 80-100-120 ezer forintos bérleti díjakat kérnek.
Ám aki nem feltétlenül ragaszkodik a márkához, annak sem kell feltétlenül megalkudnia. A Barbara és Evita szalonok például anya és lánya tulajdonában vannak. Ők csak az anyagokat, kellékeket hozzák külföldről, a végeredmény pedig árban és minőségben egyaránt versenyképes az importtal. Az árak 12 ezer forintnál kezdődnek, ebben a kategóriában is legalább húszféle áll a hölgyek rendelkezésére
Férfi ruhák - szmokingok, frakkok, zsakettek - 8000 forinttól 15-16 ezer forint közötti áron kölcsönözhetők. A kiegészítőket – mint például csokornyakkendő, kesztyű, bugyor - inkább megvételre ajánlják, mert azokat nem lehet tisztítani, és ezek 5-6 ezer forintos kiadásnál nem jelentenek többet.
A meghívó és az egyebek
Az esküvői meghívóból a legolcsóbbak darabja 60, a legdrágábbaké mintegy ezerforint.
A zeneszolgáltatást négyezertől több tízezer, attól függően, hogy orgonista játszik élőben, vagy a háttérből gépzene szól. Az esküvő során felhangzó zenei, irodalmi összeállítás után egyébként jogdíjat kell fizetni a Jogvédő Hivatalnál, ami a szolgáltatás árában természetesen benne van.
Van lehetőség pezsgős koccintásra, 1200-1800 forint, míg a virágcsokrok 3000 és tízezer forint feletti áron rendelhetők. Előbbi szegfű, utóbbi orchidea, de bármilyen elképzelt virág összeállításra lehet kérni árajánlatot.
Fehér Mercedes személygépkocsit 5 ezer forint kínálnak óránként, a díjban a városon belül korlátlan kilométer használat, és a sofőr szolgálata szerepel.
Volt már olyan pár, aki motoros rendőri kíséretet kért. Mások helikopterről fotóztatták végig az esküvői menetet, akadnak, akik négyfogatos hintón szelik át a várost.
A fotót videó film elkészíttetése további néhány ezer forint. Egyes házasságkötő termekben ugyanis van lehetőség kétkamerás videózásra. Ilyenkor két operatőr folyamatosan dolgozik, és a műszaki szobában egy digitális vágópulton a rendező az esküvő végére egy vágott filmet kap kézhez.
A lakodalom
A vendéglátósoknak jó üzlet az esküvő. Ha a pár nem elég körültekintő, bizony könnyen üröm vegyülhet az örömökbe. Kisebb éttermek például 50-60 személyes rendezvény esetén bezárnak vagy ki sem nyitnak, ami növeli az esküvő árát. Máskor csak a végelszámolásnál derül ki, hogy miután a rendezvény éjfél elmúltával is tartott, ezért vastagabban fog a ceruza. Nem árt tehát ebéd-vacsora dolgában körültekintően eljárni.
A vendéglátóhelyek amúgy versengenek az esküvőkért, mindenki meg akarja fogni a vendéget. Nem állja meg helyét egyébként az a feltételezés, miszerint minél nagyobb a rendezvény, annál nagyobb a haszna. Mert ilyenkor nagyobb létszámmal és nagyobb rezsivel is dolgoznak.
A manapság felkapott helyszínek: a Kiscelli Múzeum 450 ezer forintért bérelhető, az Andrássy úti Orosz Kultúra Háza, a Budai Várban a Hadtörténeti Múzeum, és a Tudományos Akadémia díszterme és a Magyar Rádió Márványterme. Nagyobb esküvőkre a Pesti Vígadót is ki lehet bérelni, 1 millió 200 ezer forinttól.
Egyre gyakoribb, hogy erre az alkalomra sétahajót bérelnek, ahol a násznép délután felszáll a hajóra és csak másnap hajnalban száll ki. Egy hajó bérleti díja óránként 25-30 ezer forint.
Persze van, aki saját Balaton-parti házába viszi a rendezvényt, más budai házának úszómedencés kertjében tartja az esküvőjét. A háznál tartott rendezvények a tapasztalatok szerint legalább olyan jól sikerülnek, mint a vendéglátóegységben tartottak. Ilyenkor a parti szerviz úgy működik, mint a ház “cselédsége”.
Nászút
Az utazási irodák általános és speciális ajánlatokkal állnak a házasulandók rendelkezésére. Egy teljes körű szolgáltatás gyakorlatilag másfél millió forintnál kezdődik, felső határa a csillagos ég.
A foglalás jó előre
Az esküvői szezon május elejétől szeptember végéig tart, és ősszel van egy kis utószezon. Lévén a magyar ember előrelátó, januárban már megkezdődnek az időpont egyezkedések, a foglalások, elindulnak a ruhapróbák. A januári megrendelések a májusi, június, júliusi esküvőkre szólnak, legkésőbb áprilisban azonban már a szeptemberben házasulandók is bejelentkeznek. Így októbertől májusig tart gyakorlatilag a holtszezon. Ezzel együtt az esküvőkre szakosodott rendezvényszervező cégek úgy érzik, ebből a vállalkozásból még sokáig meg lehet élni.
(l. b. - l. r.)
Mibe kerül az esküvő?
Sok a szolgáltató, kevés az igénylő
Megilletődött mozdulatok, csillogó szemek. Megszólal a zene, és a jegyespár az anyakönyvvezető elé lép, hogy néhány perc múlva házaspárként hagyja el a termet. Ám ennek a néhány percnek és körítésének költsége egy kisebb fajta vagyont tesz ki. Ruha- és autókölcsönzők, ékszerészek, nyomdák, virágosok, fotósok, videósok, vendéglátóhelyek, idegenforgalmi irodák bevételeit gyarapítják az esküvőre készülődők.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.