A csapadékhiány ősszel és télen is jelentkezik, de Magyarországon a legtöbb kárt a tavaszi, illetve a nyár elejei szárazság okozza - mondta a szakember a cég fennállásának 83. évfordulója alkalmából rendezett tanácskozás előtt. Az igazgató közölte, a kalászos gabonáknál az aszály 20-30 százalékos termésveszteséget okozott. Két évvel ezelőtt 5 tonna volt a termésátlag, most viszont jó, ha eléri a 3,6 tonnát hektáronként. A kukorica esetében ez még erőteljesebb, az átlagos 6-7 tonna helyett most a gazdák örülnek, ha 4 tonna terem. (Emiatt az árak is nőnek...)
A kutatóintézet 22 növényfaj 160 szárazságtűrő fajtáját fejlesztette ki, amelyek közül természetesen a 36 fajta búza és a 34 fajta kukorica a legnépszerűbb. Emellett találhatók árpák, zabok és cirkok is a kínálatban - tudatta az igazgató. A korai érésű csoportba tartozó szegedi kalászosfajták jól szerepelnek a hazai és a nemzetközi piacon, termésátlaguk a búzánál fél, illetve egy tonnával magasabb a hagyományos típusoknál - közölte a szakember.
Külföldön is jó ismerik a cég termékeit: tavaly több mint kétszáz millió forintért exportáltak vetőmagot Romániába, így az Al-Duna környékén 40-50 ezer hektáron már szegedi búzát termelnek. Emellett Szlovákiába is visznek a búza és kukorica vetőmagot, sőt szállítanak Szerbiába, Horvátországba illetve Szlovéniába is - mondta Matuz János. Vannak olyan termékeik, amelyek külföldön futottak be nagy karriert, így a cirok-félék az egyre népszerűbb bioenergia miatt nagyon sikeresek Németországban és Lengyelországban. A kétmilliárdos bevétel nagy részét azonban egyelőre még a hazai piac biztosítja.