2001 egészéhez viszonyítva az éves átlagos árszint a termelői árak esetében 1,8%-kal lett alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Eközben a belföldi értékesítési árak 1,6%-kal emelkedtek, az exportárak 4,5%-kal csökkentek. Az exportár csökkenésének éves mértéke nagyjából megegyezik a forint árfolyam-erősödésével.
A belföldi értékesítési árak átlagosdecemberi 0,3%-os növekedését a –0,5% és + 3,9% közötti sávban kialakuló ágazati árváltozások jellemezték, utóbbi a kőolaj-feldolgozásban mért áremelkedés. A kőolajipari árak hektikus ármozgását jelzi, hogy havi ármozgásuk 2002-ben egy 15 százalékpont terjedelmű sávban mozgott – a legnagyobb havi árváltozás 7,0%-os növekedés volt áprilisban, illetve 8,5%-os áresés novemberben.
Az éves árváltozásban az egyes gazdasági ágak közt jelentős különbség alakult ki: a bányászat 6,1%-kal, a villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás 5,6%-kal emelkedő árszintje mellett a feldolgozóiparban mindössze 0,6%-os növekedést regisztráltunk. Ezen belül jelentősen, 5,5%-kal a kőolaj-feldolgozásban estek az árak, ennél mérsékeltebben a gumi-, műanyag termék gyártása (1,3%), a fémalapanyag és fémtermékek gyártása (1,1%), továbbá a villamosgép-, műszergyártás (2,8%) ágazatokban. A többi ágazatban 0,5–5,7% közötti árnövekedést mértünk, legerőteljesebben a nemfém ásványi termékek – elsősorban építőipari anyagok – ára emelkedett az előző év átlagához viszonyítva.
Az ipari termékek exportárai forintban mérve 1 hónap alatt 0,8%-kal lettek kisebbek; a feldolgozóipari ágazatokban 98,3–103,4 közötti árindexek alakultak ki (mindkét szélső érték a vegyipari ágazatban található: a kőolaj-feldolgozásban nőttek, a vegyianyag- és –termékgyártásban csökkentek az árak). A 12 havi ágazati árváltozás indexei 93,1-113,1 közöttiek, az előbbit a villamosgép-, műszergyártás, utóbbit a kőolaj-feldolgozás ágazatban mértük.
Az ipari termékek exportárai 2002-ben átlagosan 4,5%-kal csökkentek, hasonlóan a meghatározó súlyú gépipari exportéhoz (4,6%). Legnagyobb mértékben a kőolaj-feldolgozás éves kiviteli árai estek: 11,8%-kal. Csökkentek az árak az ipari export kb. 1/8-át kitevő vegyipari ágazatokban is, átlagosan 5,4%-kal. Az élelmiszeripari exportárak 4,2%-kal mérséklődtek.
Az ipar belföldi értékesítése rendeltetés szerinti csoportjainak decemberi havi árváltozását az energiatermelő, valamint a tartós fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok 1,3%-os, átlag feletti árnövekedése határozta meg. 12 havi összehasonlításban egyedül a tartós fogyasztási cikkek ára csökkent, a többi csoportban 1,9-6,5% közötti árnövekedést mértünk. 2002 egészét tekintve az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokat 0,7%-os, a beruházási javakat előállító ágazatokat 3,2%, a fogyasztási cikkeket előállító ipari ágazatokat 2,9% árnövekedés jellemezte.
Mérséklődő ipari árak
Az ipari termelői árak 2002 decemberében a belföldi értékesítési árak 0,3%-os növekedésének és az exportértékesítési árak 0,8%-os csökkenésének eredőjeként az előző hónaphoz mérten 0,3%-kal mérséklődtek. 2001 decemberéhez viszonyítva 12 hónap alatt a termelői árak összességében 1,3%-kal csökkentek, miközben az ipari termékek belföldön 3,5%-kal magasabb, a külpiacon forintra átszámítva 5,1%-kal alacsonyabb áron találtak gazdára.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.