A Beszerzési Menedzser Index (BMI) júniusi értéke 54,8. Az index kisebb növekedést jelez, mint egy hónappal korábban. Értéke 2,1 százalékponttal kisebb, mint májusban volt. A 2001-es júniusi indexértékkel összehasonlítva (54,5) az index az előző hónaphoz hasonlóan, nagyobb növekedést mutat, mint egy évvel korábban, és megközelíti az előző három év azonos időszaki értékeinek átlagát (55,0) is. A 2002-es év második negyedéves átlagos teljesítménye (55,2) jobb volt, mint az előző évben (54,6), és az idei év május-júniusi időszakának növekedése is nagyobb, mint tavaly. Mindezek ellenére a feldolgozóipari aktivitás idei eltelt első félévére még mindig kisebb ütemű növekedés jellemző, mint azt az előző két évében tapasztaltuk. Az idei első féléves átlagos BMI érték azonos az 1999. év első féléves indexértékével (53,4). Az első féléves indexértékeket összehasonlítva megállapítható, hogy az elmúlt két év első felében az árindex jelezte a legnagyobb növekedést. A 2002. év teljesítményére vonatkozóan bizakodásra adhat okot, hogy az év eddig eltelt időszakában a legnagyobb átlagos növekedést mutató index a rendelési index (57,1), amit a termelési index követ (55,1), és az árindex növekedése csak a harmadik (54,1) a sorban. Az első féléves adatok tehát megerősítik azt, hogy a feldolgozóipar előző évekhez viszonyított lemaradása tovább mérséklődhet ebben az évben.
A termelési index értéke 59,5 ami 1,4 százalékponttal kisebb, mint a májusi index volt. Az indexérték nagyobb növekedést mutat, mint egy évvel korábban (58,5), viszont elmarad az előző három év azonos időszakainak átlagos értékétől (60,7). A rendelési index értéke kisebb növekedést mutat, mint egy hónappal korábban. Értéke: 59,5, ami nagyobb, mint a tavaly júniusi (57,0), és meghaladja az előző három év azonos időszaki indexértékek átlagát is (58,6). A válaszadó vállalatok 37 százaléka esetében továbbra is nőttek az új megrendelések, 18 százalék jelezte ugyanennek a csökkenését. A beszerzési árak indexe (54,5) kisebb növekedést jelez az előző hónaphoz képest. Az első féléves átlagos árnövekedés továbbra is jelentősen elmarad az előző években tapasztalttól; 2000-ben 69,5, 2001-ben pedig 60,2 az első féléves átlagos árnövekedés. A múlt havi növekedés után ismét csökkenést mutat a késztermékkészletek indexe (48,5). Kedvező a késztermékkészlet csökkenés az előző évek azonos időszakainak viszonylatában (előző három év azonos időszakainak átlaga: 53,7), és az első féléves átlagos készletváltozás is kisebb az idén (49,5), mint az előző három évben volt.
A foglalkoztatási index értéke (47,0) csökkenést mutat a múlt havi növekedés után. Értéke 5,0 százalékponttal kisebb, mint májusban volt. Az alkalmazotti létszám alakulását jelző mutató fél évvel korábban jelzett utoljára hasonló csökkenést, az indexértékek az év első felében rendre nagyobbak voltak, mint a mostani. Az ágazatok szerinti BMI-k értékeit tekintve két iparág teljesítménye kimagasló júniusban. A kohászat áll az első helyen (66,8), a gépipar (60,4) bár növekedése kisebb, a második legjobban teljesítő ágazat. Enyhe csökkenést mutat a faipar (49,8), a májusi növekedéshez képest jelentősen visszaesett viszont a textilipar (47,3). A regionális Beszerzési Menedzser Indexek közül csak az Nyugat-dunántúli index mutat csökkenést (46,0,), a többi index növekedést jelez. Április óta miden hónapban a Központi körzet növekedése a legnagyobb (62,5).
Mérséklődhet a feldolgozóipar lemaradása
Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság által, a feldolgozóipari vállalatok beszerzési vezetői körében havi rendszerességgel végzett felmérések adatai szerint az idei első félévre kisebb ütemű növekedés jellemző, mint azt az előző két évében tapasztalni lehetett. Ugyanakkor biztató, hogy a rendelési index nőtt a legnagyobb ütemben, ezt pedig a termelési index követte, és az árindex csak harmadik helyre szorult.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.