Mennyire rántotta vissza a járvány az év végi kiskereskedelmet?

Az elmúlt évben 0,2 százalékkal maradt el a kiskereskedelmi üzletek forgalma az előző évitől, amikor 6,3 százalékkal nőtt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Decemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalma a nyers adat szerint 3,2 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 4 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest; az előző hónaphoz viszonyítva 0,2 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelmi üzletek forgalmának szezonális és naptárhatástól megtisztított volumene.

Decemberben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 1,9 százalékkal nőtt, míg a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 9,3 százalékkal, az üzemanyag-kiskereskedelemben 11,9 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakihoz képest.

Folyó áron 1238 milliárd forint volt a kiskereskedelmi forgalom decemberi értéke, ami mindössze 8 milliárd forinttal (0,7 százalékkal) kisebb az egy évvel korábbinál és 11,7 százalékkal - 129 milliárd forinttal - meghaladja a tavaly novemberit. A forgalom 49 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 40 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 11 százaléka az üzemanyagtöltő állomások forgalmában realizálódott. A folyó áron számolt 12 586 milliárd forintos múlt évi forgalom 2,5 százalékkal meghaladja az előző évi értéket.

A naptárhatással kiigazított volumenadatok szerint decemberben az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,3 százalékkal nőtt, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,8 százalékkal csökkent.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának összességében 9,3 százalékos csökkenésén belül 3,5 százalékkal esett a forgalom az iparcikk jellegű vegyes üzletekben, 4,8 százalékkal a gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszerboltokban, amiből az illatszertárak forgalmának visszaesése 6,6 százalékos, a gyógyszer és gyógyászati termékek eladásai 5 hónap emelkedés után 2,5 százalékos volt - közölte az MTI.

 

Nem ezt várták

A várakozásokat jelentősen alulmúlta a kiskereskedelmi szektor 2020. decemberi teljesítménye - közölte az adatokra reagálva Virovácz Péter, az ING elemzője.

A részleteket nézve az egyedüli jól teljesítő szegmens az élelmiszer-kiskereskedelem maradt a maga 1,9 százalékos év/év növekedésével. Itt továbbra is a korábbiakban megszokottnál alacsonyabb, de legalább stabil növekedés mutatkozik, még a koronavírus második hulláma alatt is. Az otthonról munkát végzők számának további emelkedése (közel 414 ezer fő), valamint a karácsonyi szezont is érintő korlátozások jelentősen rontották az üzemanyag-kiskereskedelmet.

Éves összevetésben decemberben közel 12 százalékkal csökkent az értékesítési volumen ebben a szegmensben. Ehhez hasonlóan gyenge teljesítményt az első hullám mélypontja környékén láthattunk. A nem-élelmiszer kiskereskedelem okozta a legnagyobb csalódást.

A 9,3 százalékos éves bázisú visszaesés az első hullám óta a legrosszabb értékesítési adat. Gyakorlatilag bármelyik részterületet vizsgáljuk, mindenhol jelentős visszaesés tapasztalható - jegyzi meg az elemző. Még a gyógyszer, gyógyászati termék értékesítésben is. A legnagyobb meglepetés talán a csomagküldő és internet kereskedelem alakulása: a 24 százalékos növekmény (2020. júliusát leszámítva) az elmúlt közel három év legrosszabb mutatója. Úgy tűnik, hogy lakosság a „Fekete November” után már jelentősen visszafogta még az online vásárlásait is.

Mindent összevetve a gyenge októberi és december adat közé ékelődött egy jó november. Ez utóbbi azonban arra elég volt, hogy a harmadik negyedévhez képest még így is javult a szektor teljesítménye a negyedik negyedévben. Mindazonáltal ez a vártnál mérsékeltebb lett, így továbbra érdemi esélye van annak, hogy 2020. utolsó negyedévében a hazai GDP zsugorodott az előző negyedévhez képest. Az ING jelenleg 1,5 százalékos negyedév/negyedév visszaeséssel számol.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo