Mennyire nehéz év vár Magyarországra?

Elkerülhetetlennek tűnik a visszaesés a világgazdaságban a CIB Bank elemzői szerint, viszont nem ígérkezik tartósnak, várhatóan csak néhány negyedévet érint majd. A magyar gazdaság stagnálást, esetleg minimális növekedést produkálhat 2023-ban, erőteljes – de fokozatosan enyhülő – inflációs nyomás és kissé emelkedő munkanélküliség mellett. A CIB Bank szakértőinek várakozása szerint jövőre újra érkezhetnek uniós források Magyarországra. Részben emiatt a forint erősödhet az euróval szemben, és újra elérhetőnek tűnik a 400 forint alatti árfolyam.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az év eddig eltelt részében a fejlett gazdaságok meglehetősen ellenállónak bizonyultak, sőt sok helyen a harmadik negyedéves GDP-számok kellemes meglepetést okoztak. Az újranyitás lecsengése, a globális kereslet mérséklődése, a magas infláció, a vállalatokat érő költségoldali sokkok, a fiskális stimulus fokozatos visszavétele és a monetáris szigorítás azonban a következő időszakban egyre erőteljesebben fejti ki hatását, és elkerülhetetlenül átmeneti visszaesést okoz az Egyesült Államok és az euróövezet gazdasági aktivitásában is – állapították meg legfrissebb makrogazdasági kitekintésükben a CIB Bank elemzői. A visszaesés azonban az alapforgatókönyv szerint csak néhány negyedévet érint, nem kell mély, elhúzódó csökkenésre számítani a kibocsátásban. Kínában ugyanakkor a zéró-COVID politika és az ingatlanpiac problémái lefojtják a növekedést, így 2023-ban a globális gazdaság mindössze 1,5 százalék körüli mértékben nőhet. A kilátások szempontjából az elhúzódó háború energiapiacokra és beszállítói láncokra gyakorolt hatásai továbbra is kockázatot jelentenek, de a kínai járványpolitika is okozhat újból felerősödő súrlódásokat a kínálati oldalon.

A világgazdaságot tehát 2023-ban érdemben lassuló növekedés és csökkenő, de még mindig magas infláció jellemezheti annak ellenére, hogy a pénzromlás várhatóan az idei negyedik negyedévben tetőzik. Éves átlagban mind az euróövezetben, mind pedig az Egyesült Államokban jóval a jegybankok középtávú célja felett maradhat az infláció, az év vége felé azonban már megközelítheti, akár újra el is érheti a kitűzött inflációs célt. Rövid távon a jegybankok prioritása a pénzromlás – akár a reálgazdaság fékezése árán történő – letörése marad. Így a nagy jegybankok monetáris szigorítási ciklusa az év végéig biztosan folytatódik, de igen nagy eséllyel 2023 elejére is átnyúlnak a kamatemelések. Ugyanakkor a nyári-őszi erőteljes lépéseket követően decemberben már mind a Fed, mind pedig az EKB lassíthat a tempón. A Fed irányadó kamata 5 százalék körül tetőzhet, míg az EKB-nál 2,5-3 százalék közötti szinten állhat meg a szigorítási ciklus 2023 első felében.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo