Elmaradó turisták, csökkenő belső fogyasztás
Amennyiben a koronavírus további terjedése miatt arra kényszerülnek a tokiói olimpia szervezői, hogy lemondják a nyári rendezvényt, úgy Japán éves GDP-je akár 1,4 százalékkal is csökkenhet egy értékpapír cég becslése szerint.
Az SMBC Nikko Securities Inc. szerint a sportesemény által generált plusz fogyasztói kereslet akár a 6.4 milliárd dollárt is elérhetné, ami a 7,8 billiós éves japán GDP-ből automatikusan kiesne, amennyiben a sporteseményt nem tartják meg.
Erre pedig a brókercég szerint nagy esély van, ha a járvány legalább júliusig kitart. E forgatókönyv szerint a céges bevételek 2020-ban közel 25 százalékkal csökkennének az előző évhez képest.
A pénzügyi cég ugyanakkor annak az eshetőségét sem zárja ki, hogy a vírus terjedését esetleg sikerül áprilisig megfékezni, az olimpiát időben megrendezik és így a bevételek csak minimálisan maradnak el a tervezett szinttől. Ekkor a becsült veszteség a nemzeti össztermék egy százalékát sem érné el.
Az optimistább szcenárió szerint a vállalatok bevételei alig valamivel kevesebb, mint 15 százalékkal csökkennének az elmaradt turisták, a belső fogyasztás csökkenése és egyéb, negatív hatású tényezők következtében.
A pénzügyi cég félelmei között szerepel egyébként, hogy egy esetlegesen bekövetkező hitelválság a 2008-as pénzügyi válsághoz hasonló méretű gazdasági károkat okozna világszerte.
Vajon hány ember előtt lobban majd fell az olimpiai láng Tokióban?
Jóval kisebb ünnepség keretében, a tervezettnél kevesebb résztvevő jelenlétében fogadják majd az olimpiai láng érkezését március 20-án Tokióban a terjedő koronavírus járvány miatt – jelentették be a szervezők.
Az elnök, Yoshiro Mori azt is megerősítette, hogy nem megy Görögországba 140 japán gyermek, akik a fáklya búcsúceremóniáján vettek volna részt az olimpia szülőhazájában.
A tervek szerint a láng Japánba érkezése után egy négy hónapos körúton venne részt, az első állomás az atomerőmű balesetéről elhíresült Fukushima városa lesz, és július 24-én, az Olimpia kezdőnapján érkezik meg az 1.43 milliárd dollárért felépített új tokiói stadionba.
Bár a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a helyi szervezők újra és újra azt hangoztatják, hogy az olimpiát a tervezett időpontban meg fogják tartani, és jelenleg is minden az ütemezett módon zajlik, a virológusok azonban úgy vélik, hogy ma még lehetetlen megmondani, a terjedő vírus vajon lehetővé teszi-e a rendezvény megtartását, és, hogy egy esetleges halasztás egyáltalán lehetséges-e.
A 2020-as nyári olimpiai játékokat eredetileg július 24 és augusztus 9 között tervezik megrendezni a szigetországban.
(Az írás a The Japan Times cikkei alapján készült.)