Mennyi pénzre van szüksége a megélhetéshez a magyar nyugdíjasoknak?

A magyar nyugdíjasok szerint 290,3 ezer forint havi jövedelemből már prímán meg lehetne élni, míg 87,3 ezer forint csak arra elég, hogy nagyon szűkösen kijöjjenek a hónap végéig. E két szélsőérték között pedig fokozatosan változik az elégedettség.

Ami a skála másik végét illeti, a legjobb helyzetben lévők szerint havi 393 200 forint már az ő igényeiket is maximálisan ki tudja elégíteni, a felmérés szerint az nagyon jó jövedelmi helyzetet biztosít. Természetesen ahol havi szinten kevesebb pénz áll rendelkezésre, ott a teljes elégedettséghez elég kevesebb pénz is. A legalsó ötödben ez az összeg például 187 400 forint volt tavaly. Ha pedig a kvintilisek átlagát nézzük, akkor kapjuk meg a szintén a cikk elején jelzett 290,3 ezer forintot.

Az alábbi grafikonon megnézheti, hogy mi a véleményük a magyar nyugdíjasoknak a szűkös megélhetéshez, illetve a biztos egzisztenciához elegendő jövedelemről.

 

Ezen a ponton érdemes megjegyezni, hogy a magyar átlagnyugdíj tavaly 135 ezer forint volt, míg a medián (ami pontosabban megmutatja, hogy a jövedelmek szerint középen állók mennyi pénzt kapnak) ennél alacsonyabb, nagyjából 117-120 ezer forint lehetett.
A felmérés ugyanakkor azt jelzi, hogy a mediánnak megfelelő összegről csak a legalsó ötödbe tartozók gondolják azt, hogy átlagosan ki lehet belőle jönni, a többiek szerint viszont csak szűkösen férnének bele a kiadásaik.
Érdekes következtetések levonására ad lehetőséget, ha az előbbi számokat összevetjük azokkal, amelyeket az aktív háztartások válaszaiból lehetett kinyerni. Ezek szerint általában kevesebb pénzből tudják kezelni adott élethelyzetüket a munkavállalási korú emberek.

A legszegényebbek szerint nagyon szűkösen, de ki lehet jönni 50 100 forintból (a nyugdíjasoknál ez az összeg 52,1 ezer forint volt), míg a felső ötödbe tartozók - tehát a legtehetősebbek - szerint havi 362 500 forint már nagyon jó jövedelmi helyzetet biztosít (ugyanez a nyugdíjasoknál 393,2 ezer forint volt). Pedig alapvetően az a kép él az emberekben, hogy az idősebb polgártársaink igényei szerényebbek, anyagi javakat már nem halmoznak fel, költési szerkezetük eltér a fiatalabb korosztályokétól.

Összességében tehát e felmérés szerint a nyugdíjasok tényleges jövedelmi helyzete rosszabb, mint amit a megélhetésük szempontjából elfogadhatónak tartanak. Ezen a 13. havi nyugdíj visszavezetése változtathat 2021-től, amikortól egy heti nyugdíjjal toldják meg a járandóságokat, hogy végül 2024-ben egy teljes havi nyugdíjjal bővüljön az ellátásuk.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo