Megváltozik a TV világa?

Hosszú, hideg télre számíthat a hollywoodi filmipar: a forgatókönyvírók elhúzódó sztrájkja megbéníthatja a szórakoztató média jelentős részét, és az egész tévés ipar átalakulhat.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Senki sem számít gyors megoldásra az után, hogy néhány napja megszakadtak a tárgyalások a hatodik hete sztrájkoló forgatókönyvírók és a filmstúdiók között. Szinte biztosnak látszik, hogy a felek 2008 elejéig már nem jutnak megegyezésre.

A sztrájkot meghirdető Amerikai Forgatókönyvírók Céhe (WGA), valamint a stúdiókat képviselő Mozgókép- és Televíziós Producerek Szövetsége (AMPTP) közötti egyeztetések mögött az húzódik, hogy a szórakoztatóipar új, digitális korszakba lépett. A vita kulcskérdése: hogyan részesedjenek az írók, amikor a stúdiók digitális formában, internetes műsorszórás vagy letöltések útján terjesztik a produkciókat. Abban mindenki egyetért, hogy a digitális média Hollywood bevételeinek egyre növekvő hányadát fogja kitenni az elkövetkező években.

Patric Verrone, a WGA elnöke szerint ez a sztrájk nem holmi bértárgyalásokról szól. Ez csak a felszín. A valódi gond szerinte az, hogy az egyre hatalmasabb szórakoztatóipari birodalmakkal szemben helyre kell állítani a kreatív művészek tekintélyét és jogait. Úgy látja, Hollywood "sötét korszak" felé tart, amelyben a stúdiók olyan alacsonyan fizetett írókat alkalmaznának, akik mechanikusan, fantázia nélküli gépekként végeznék munkájukat.

A forgatókönyvírók munkabeszüntetését leginkább a tévécsatornák nyögik: novemberben szinte minden élő produkció gyártását le kellett állítani, csak néhány sikeres showműsor folytatódik. Szakértők megítélése szerint a tévéstúdiók ennek ellenére még hónapokig kitarthatnak, különösen az év végi ünnepi időszak jelent számukra pihenőt, amikor kevesebb az élő műsor, több filmet sugároznak. Ráadásul nem mindenki sztrájkol, aki a 12 ezer tagot számláló Amerikai Forgatókönyvírók Céhéhez tartozik, mintegy 2 ezer híríró szerződése eltér a forgatókönyvírókétól.

Az amerikai forgatókönyvírók utoljára 1988-ban tartottak munkabeszüntetést, az 22 hétig tartott, és mintegy ötszázmillió dolláros veszteséget okozott az amerikai filmiparnak.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo