Megtudtuk mitől fél a világ

A világjárvány után most az inflációtól félnek a legjobban az emberek, de most két és fél év után először jelentősen csökkent ez az aggodalom is.

Továbbra is a megélhetési költségek jelentik a legnagyobb gondot világszerte, azonban 2020 júliusa óta először decemberben csökkent a félelem 2022 novemberéhez képest. Az esés két százalékos, a végeredmény 40 százalék.

A múlt hónapban az emelkedő árak miatti globális aggodalom már nem nőtt tovább, pedig 15 egymást követő hónapon keresztül emelkedett az inflációs félelem. Jogos a kérdés, hogy vajon elértük-e a globális inflációs szorongás csúcspontját.

A havonta elkészített „What Worries the World” kutatás azt vizsgálja, hogy a közvélemény számára melyek a legfontosabb társadalmi és politikai kérdések. Több mint tíz év adatait összevetve értékelik az új eredményeket.

Legfontosabb megállapítások:

Novemberben nem változott az infláció megítélése, decemberben pedig visszaesés volt tapasztalható. A csökkenés 2020 júliusa óta először volt megfigyelhető.

Ennek ellenére továbbra is az infláció a legjelentősebb globális félelem, immár kilencedik hónapja: a válaszadók 40 százaléka szerint ez az egyik legfontosabb probléma, amellyel ma országuk szembesül (-2 százalékpont 2022 novemberétől).

11 ország – Argentína, Ausztrália, Belgium, Kanada, Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Lengyelország, Szaúd-Arábia, az Egyesült Államok és Törökország – polgárai említik az inflációt a legnagyobb gondként. Ez csökkent a novemberhez képest.

Az infláció miatti aggodalmat minden országban követi a szegénység és a társadalmi egyenlőtlenség (31 százalék), a bűnözés és az erőszak (28 százalék), a munkanélküliség (26 százalék), valamint a pénzügyi és politikai korrupció (24 százalék), amelyek együttesen alkotják a világ öt legnagyobb problémáját.

Az éghajlatváltozás továbbra is a hetedik helyen áll.

A koronavírussal kapcsolatos félelem továbbra is az egyik legalacsonyabb szinten van 2020 áprilisa óta. Decemberben világszerte alig több mint minden tizedik (11 százalék) választotta a koronavírust, ami azért most egy százalékkal több, mint novemberben. Tavaly ilyenkor ez volt a világ legnagyobb problémája 32 százalékkal.

Tízből alig több mint hat (62 százalék) gondolja úgy, hogy országa rossz irányba halad, Peruban 89 százalékra, Argentínában pedig 85 százalékra emelkedett.

2022 csúcsai és mélypontjai

Jó/rossz irány

Magas pontszám: Szaúd-Arábia 96 százalékkal (június)

Alacsony pontszám: Peru, 7 százalék (április)

Infláció

Magas pontszám: Argentína 71 százalékkal (augusztus)

Alacsony pontszám: Svédország 4 százalékkal (január)

Klímaváltozás

Magas pontszám: Franciaország 34 százalékkal (szeptember)

Alacsony pontszám: Izrael 1 százalékkal (december)

Covid-19

Magas pontszám: Dél-Korea, 58 százalék (január)

Alacsony pontszám: Argentína 1 százalékkal (szeptember/november)

Szegénység és társadalmi egyenlőtlenség

Magas pontszám: 48 százalék Brazíliában (augusztus)

Alacsony pontszám: Szaúd-Arábia 12 százalékon (november)

Bűnözés és erőszak

Magas pontszám: Chile, 68 százalék (november)

Alacsony pontszám: Lengyelország 3 százalékkal (januárban, novemberben és decemberben)

Pénzügyi és politikai korrupció

Magas pontszám: Dél-Afrika és Peru/Malajzia 58 százalékkal (március és szeptember)

Alacsony pontszám: Svédország 5 százalékkal (április)

Infláció

Az infláció, mint probléma világszerte az első helyre került. Tízből négy válaszadó (40 százalék) ezt választotta, mint az országát érintő egyik legnagyobb baj. 2020 óta először azonban csökkent az aggodalom (-2 százalékpont). Novemberben nem változott, most pedig csökkent – ​​ami felveti a kérdést, hogy elértük-e az inflációs félelem csúcspontját.

Az infláció azonban lényegesen így is nagyobb probléma, mint 2022 elején volt. Most 20 százalékponttal magasabb, mint 2022 januárjában, és 21 százalékponttal magasabb, mint 2021 decemberében. E havi pontszám szintén 31 százalékponttal magasabb, mint 2020 decemberében. Nyolc országban minden második ember, vagy több az inflációt választja, Argentínában pedig kétharmaduk hivatkozik erre a problémára

Decemberben 11 ország – Argentína, Ausztrália, Belgium, Kanada, Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Lengyelország, Szaúd-Arábia, az Egyesült Államok és Törökország – jelentette az inflációt az első helyen. Hollandiában (jelenleg szegénység és társadalmi egyenlőtlenség) és Dél-Koreában (jelenleg munkanélküliség) már nem az emelkedő árak jelentik a legfőbb gondot. Míg Magyarországon az egészségügy mellett az infláció a legnagyobb gond.

Klímaváltozás

Minden hatodik válaszadó (16 százalék) állítja, hogy országában az éghajlatváltozás az egyik legnagyobb baj. Ez a szám november óta nem változott, és csak 1 százalékponttal nőtt 2021 decemberétől 2022 januárjáig.

Ausztrália ebben a hónapban ismét Németországgal azonos eredményt ért el 29 százalékkal. Mindkét országban 2 százalékponttal csökkent a félelem novemberhez képest. Franciaországban 5 százalékpont az esés, míg Nagy-Brittaniában 4 százalék az emelkedés.

Ausztráliában az éghajlatváltozás a második, Németországban pedig a harmadik helyen áll az infláció és az egyenlőtlenség mögött.

Izrael (1 százalék) most az utolsó helyen áll, miután 5 százalékkal csökkent az éghajlatváltozástól a félelem. Januárban Izrael még 9 százalékon volt; Argentína és Peru 2 százalékon állt.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo