Megtört a trend - rosszabb februári adatok jöttek

Enyhén kedvezőtlen adatokról számolt be a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított februári értéke: 49,4 lett. A korábbi februárokkal összevetve az idei érték alulmúlja a hosszú távú februári átlagot (52,8), és nem éri el az elmúlt három év átlagát (55). A felmérésben vizsgált részindexek csökkentek januárhoz képest, ennek mértéke hét esetben érte el az 5 százalékpontot. A foglalkoztatottságindex értéke 50 pont alá került ebben a hónapban, első alkalommal egy hónap bővülés után. Ezt megelőzően 2020 februárja és júliusa között volt végig 50 pont alatt az index, az azt követő időszakban pedig 50 pont körül ingadozik.

A válaszadók az előző hónaphoz képest első hónapja kedvezőtlenebb folyamatokról számoltak be, négy hónapos trendet megszakítva. A szűkülés üteme viszonylag enyhe, és összetétele továbbra is komplex: míg az új rendelések mennyisége a csökkenés ellenére is dinamikusabb bővülést mutat, a termelési mennyiség, valamint a vásárolt készletek mennyisége és a foglalkoztatottság alindexei némileg 50 pont alá kerülve szűkülésre utalnak.

  • A beszerzési mennyiség indexe erősebben csökkent januári értékéhez képest, és 50 pont alá került első alkalommal hét hónap bővülés után.
  • A beszerzési árak esetében az index értéke alacsonyabb lett, de 50 pont alatt maradva további árnövekedést jelez válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak egy hónap csökkenés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően hetedik hónapja lesznek magasabbak. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a tizenegyedik legnagyobb februári.
  • A késztermékkészletek szintje februárban alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest, és szűkülésre utal, aminek üteme viszonylag enyhe. A korábbi februári értékeket nézve az idei átlag alattinak tekinthető, és a nyolcadik legkisebb 1995 óta. 2017-ben kilenc bővülő hónapot mértek, 2018-ban hatot, 2019-ben tizenegyet, 2020-ban pedig hatot.
  • A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent januárhoz képest, és 50 pont alá került. A szezonális kiigazításnak köszönhetően az index egy hónapja jelezte az import mennyiségének növekedését egy havi szűkülést követően, ennek lett most vége első hónapja. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében hasonló folyamatról beszélhetünk. Az index értéke ez esetben is csökkent az előző hónaphoz képest, és 50 pont alá kerülve jelzi az export mennyiségének szűkülését első hónapja. Az elmúlt év hét alkalommal is csökkenést hozott.
Miből van hiány?

Ebben a hónapban acél, acél alapanyagok, alumínium, betonacél, csavar, edzett acél, fémtermékek, huzal, kerék alapanyag, sárgaréz és vasérc kapcsán jeleztek válaszadók jelentősebb áremelkedést. Hiány volt acélból, alumínium hegesztőhuzalból, betonacélból, egyszer használatos gumikesztyűből, elektronikai alkatrészekből, exkluzív termékekből, fali lámpából, félkész termékekből, fém alapanyagból, fémdobozból, lemezből, kozmetikai alapanyagok, pálmaolajból, speciális elektronikai eszközökből, üvegalapanyagból és vasból. Jelentősebb árcsökkenésről nem számoltak be a válaszadók.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo