Az előzetes novemberi adatok alapján a feldolgozóipari BMI 43,8 pontra, hat havi csúcsra emelkedett az előző havi 43,1 pontról, kissé nagyobb mértékben a várt 43,4 pontnál. Az új megrendelések csökkentek, ami 2020 augusztusa óta a legnagyobb létszámleépítéshez vezetett a szektorban.
A szolgáltatóipari BMI 48,2 pont lett, jobb a várt 48,1 pontnál, az előző havi 47,8 pont után. A szolgáltatóiparban is csökkentek a megrendelések, ami a dolgozók felvételének lassulásában is megmutatkozott.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari mutatószámokat egyesítő kompozit BMI értéke 47,1 pontra emelkedett az októberi 46,5 pontos három éves mélypontról.
A BMI 50 pont alatti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének zsugorodását jelzi, 50 pont feletti értéke pedig a gyarapodás mértékét számszerűsíti.
Cyrus de la Rubia, a Hamburg Commercial Bank vezető közgazdásza az előzetes BMI-adatokat kommentálva megállapította: az euróövezet gazdasága megrekedt a sárban. Az elmúlt négy-öt hónapban mind a feldolgozóipar, mind a szolgáltatási szektor teljesítménye viszonylag egyenletes ütemben zsugorodott. Rubia szerint az adatok alapján felállítható modell már a második egymást követő negyedévben GDP-csökkenést valószínűsít, ami megfelel a technikai recesszió kritériumának.
A gazdaság gyenge teljesítménye a feldolgozóipari foglalkoztatás után már a szolgáltatóipari szektor munkaerőpiacán is érezteti hatását, a foglalkoztatás növekedése ugyanis ezen a területen is szinte megállt. Rubia a vizsgált adatok alapján annak a véleményének adott hangot, hogy az eddig stabilnak bizonyuló munkanélküliségi ráta az elkövetkező hónapokban estleg növekedésnek indul.
(MTI)