A Fortune magazin által az Egyesült Államok 500 legnagyobb vállalatáról
összeállított lista élén immár negyedik éve a Wal-Mart áll, a nyersanyagok
drágulásának következtében azonban öles léptekkel fejlődnek az olaj- és
fémipari vállalatok.
A vállalatok forgalma alapján elkészített Fortune 500-as lista élén immár negyedik éve a Wal-Mart áll, a 2004-es 288 milliárd dollárt meghaladó árbevétel 11 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ismét második lett az Exxon Mobil, az olajcég azonban jócskán lefaragott hátrányából, hisz 27 százalékkal 270,7 milliárd dollárra növelte árbevételét a tavalyi év során. A társaság ezzel a nettó nyereség terén másodszor is diadalmaskodott, hisz 2004-ben 25,3 milliárd dollárt kasszírozott.
A harmadik és negyedik helyen az autógyártók futottak be: a General Motors forgalmának visszaesése mellett is megőrizte dobogós pozícióját, míg mögötte
a Ford végzett. A további helyeken sem mutatkozott sok újdonság a korábbi évekhez képest: a General Electric, a ChevronTexaco, a ConocoPhillips és a Citigroup neve mind ismerősen cseng a korábbi évekből. Az egyetlen a Top 10-ben, hogy a korábbi sereghajtó American International Group feljött a 9. helyre, megelőzve ezzel az IBM-et.
A lista eredményei alapján nyilvánvalóvá vált, hogy a Kína óriási érdeklődése a fémipari nyersanyagok iránt igencsak megdobta az ágazat résztvevőinek nyereségét: a 79. helyen végzett Alcoa például több mint 40 százalékos profitnövekedést könyvelhetett el, a Phelps Dodge rézbányászati társaság nyeresége pedig 11-szeresére nőtt.
A lista legimpozánsabb belépőjét a News Corp. mutatta be: a Rupert Murdoch nevével fémjelzett cég ugyanis tavaly települt át Ausztráliából az Egyesült Államokba, s méreteinél fogva rögvest a 98. helyen debütált. A tavalyi lista 20. helyezettje, a Fannie Mae ugyanakkor hiányzik a felsorolásból, ugyanis a vállalat nem tett időben eleget az eredmény-közzétételi kötelezettségének. Érdekesség még, hogy a Fortune által felállított 42 szektor közül 38 lett nyereséges: az elektronikai eszközgyártók, a gyógyszercégek, a telekom-vállalatok és a légitársaságok azonban a negatív oldalon végeztek.