Az Auchan áruházaiba nagyon kis mennyiség jutott ezekből a termékekből, mert a cég elsősorban magyar árukat kínál. Az egy-egy hipermarketjében 40-60 ezer féle cikket kínáló Auchanhoz 30-35 féle átcímkézett élelmiszer jutott, elsősorban müzliszeletek és lekvárok. Ezek mindegyikét eltávolították már a polcokról. Szerda estig a Tesco áruházaiban is levették már a polcokról a M.E.G.A. Trade Kft-től származó termékeket. A polcokról eltüntetett, mintegy 40 féle árucikket a Tesco megsemmisítette, illetve minden cikkből mintát juttatott el az ellenőrző hatóságokhoz.
Már a Spar üzleteiben sincsenek az érintett cégtől származó termékek. Bár a Spar Magyarország Kft. kapcsolatban állt az élelmiszerbotrányban érintett vállalattal, ám amikor tudomást szerzett a történtekről, azonnal megszakítottak minden kapcsolatot. A Spar üzleteibe 50-60 féle termék jutott az érintett szállítótól, ezeket azonnal levették a polcokról.
Mega-csalás
A rendőrség csütörtökön nevezte meg a hamisító cégeket. A feltételezés szerint a M.E.G.A. Trade Kft., a M.E.G.A. Trade Dis Kft., a M.E.G.A. Food Kft., a M.E.G.A. Food Dis Kft. és MEGA Logistik Kft. tartoznak ahhoz a cégcsoporthoz, amely a nagy mennyiségű áruhamisításban érintett.
Eközben újabb, hamisított dokumentumokkal ellátott élelmiszerekre bukkantak az ellenőrök üllői, vecsési és gyáli logisztikai központokban végzett vizsgálódásaik során. Az eddigi vizsgálat szerint a raktárakat ugyanaz a M.E.G.A. Trade cégcsoport bízta meg bértárolással, mint amelyik a törökbálinti esetben is érintett volt. Az áruösszetétel is hasonló, így ebbe a körbe is müzlik, lekvárok, félkész élelmiszerek, tejtermékek és csokoládék tartoznak.
Jelenleg a különféle élelmiszerraktárakban a megyei ellenőrző állomás 25 szakembere dolgozik. Tételesen átvizsgálják a különféle tárolt élelmiszerek eredetét, dokumentumait. Tartanak az egyeztetések a rendőrséggel a Törökbálinton lefoglalt árukészlet sorsáról is. A megsemmisítésre előreláthatóan a jövő héten kerül sor, s ennek költségei is az áru forgalmazóját terhelik. Mivel egy tonnányi tétel megsemmisítése is több százezer forintba kerül, ez a folyamat sok milliós többletköltséggel terheli az érintett cégcsoportot.
A rendőrség külön csoportot állít fel a törökbálinti raktárakban tárolt élelmiszerkészletek adatainak meghamisítása ügyében. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) hivatalból nem vizsgálódik ugyan az utóbbi napokban napfényre került, az élelmiszer-biztonságot súlyosan sértő ügyekben, de felajánlotta segítségét a vizsgálódó szervezeteknek. A vizsgálat során az árukkal kapcsolatos dokumentáció több százezer adatát kell elemezni. Át kell vizsgálni a szállítóleveleket, könyvelési mérlegeket is, hogy megállapíthassák a személyi felelősséget a nagyszabású hamisítás kapcsán. A TV2 Híradójának információi szerint a rendőrség egyelőre ismeretlen tettes ellen kezdte meg a nyomozást, a cégcsoport tulajdonosai állítólag nincsenek az országban.
100 tonna lejárt szavatosság
Az elmúlt napokban a Pest Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Állomás állatorvosai a törökbálinti logisztikai központban az élelmiszerekkel kapcsolatos különféle szabálytalanságokra bukkantak: kiderítették, hogy nagymennyiségű árunál meghamisították a szavatossági idő adatait, s így csökkent értékű termékeket továbbítottak a kereskedelembe. Emiatt négy raktár működését függesztették fel a hatóság ellenőrei, s ebben a munkában már a rendőrség is részt vett. A cégek raktáraiban az elmúlt napokban 100 tonnánál is több, összesen mintegy 400 áruféleségnél végeztek manipulációt. A vizsgálat szerint a szavatossági időt a címkéken meghamisították.
A rendőrség rossz minőségű áru forgalomba hozatalának bűntette miatt indította meg a vizsgálatot. A nyomozás kiterjed az engedély nélküli külkereskedelmi tevékenység körülményeinek felderítésére is, a kifogásolt áru ugyanis Németországból érkezett a törökbálinti raktárakba.
A Btk. szerint ezért három év börtönbüntetést is kiszabhat majd a bíróság, s ugyancsak három év büntetéssel sújtható a rossz minőségű áru forgalomba hozatala.