Még sokan mennek tönkre?

A svájci nemzeti bank alelnöke szerint a pénzügyi piacok válsága augusztus óta számottevően mélyült, és a helyzet igen "komoly". Amerikai szakértők ugyancsak úgy vélik, hogy a hitelválság következményeit tekintve a "neheze még hátravan".

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

 Philipp Hildebrand, a svájci nemzeti bank alelnöke, aki vasárnap a SonntagsZeitungnak nyilatkozott, azt mondta, hogy a válságban második tünethullámot várnak, sok tekintetben kifejezettebbet mint az augusztus 9-től számítható első hullám volt. (Az amerikai Fed augusztus 9-én pumpált 24 milliárd dollárt az amerikai bankrendszerbe.)

Amerikai szakértők arra alapozzák az újabb válsághullámmal kapcsolatos jóslataikat, hogy az Egyesült Államokban a válság következtében fellépő visszafizetés-kiesések a fennálló - és a kamatemelkedés ellen nem  bebiztosított - hitelek esetében erős hitelkamat-növekedéshez vezetnek. (A tőzsdékre is rossz idők járnak, több vezető befektetési bank a portfoliók leépítését javasolja.)

A Bank of America adatai szerint ez csupán jövőre mintegy 362 milliárdnyi, változó kamatozású hitel esetében áll majd elő. A kamatemelkedés a legtöbb adósnál jelentős, akár több száz dolláros havi törlesztés-növekedéssel jár, és ezt sokan nem bírják majd fizetni. Ugyanakkor a csökkenő ingatlanárak mellett lakóingatlanjaikat a törleszteni nem tudó adósok csak nagy veszteséggel tudják eladni, és tetemes adósságuk még fenn is marad.

Ebben a helyzetben - vélik a szakértők - úgy a háztartások, mint az ingatlan és a hitelpiac újabb válságspirálba kerül: egyes becslések szerint az idén év végére 1,35 millió amerikai lakóingatlannál kerülhet sor végrehajtásra, míg jövőre 1,44 milliónál.

A Bank of America szakértőinek becslése szerint - idézi a Wall Street Journal - még ebben a negyedben a nem elsőrendű (subprime) hitelekből 85 milliárdnál jelentkezik a kamatemelkedés, és a jövő év első negyedében is körülbelül ugyanennyinél. A csúcsot a szakértők a jövő év második negyedére teszik, amikor mintegy 100 milliárd dollárnyi hiteltartozásnál emelkednek a kamatok. Ehhez jön még mintegy 150 milliárd dollárnyi olyan hitel, amelyek a subprime piaci hiteleknél csak kissé jobban "biztosítottak" a kamatok emelkedése ellen.

A szakértők rámutatnak, hogy eddig a hiteltörlesztéseknél adódó kiesések még nem vezettek automatikus kamatemelkedéshez, csak lazább hitel-átütemezésekhez. (A hitelpiacot Magyarországon még nem rázta meg az amerikai válság.)

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo