Még egy hét...

Új törvény szabályozza július 1-jétől a gazdasági társaságokat, sőt azok bejegyzési eljárását is. Talán a legfontosabb szabály, hogy át lehet térni az elektronikus cégeljárásra, ami jóval olcsóbb a papír alapúnál, illetve az illetéket és a közzététel költségtérítését előre kell fizetni.

Az ügyintézési határidők a jövőben attól függnek, hogy a cégeljárásokat szerződésmintával vagy anélkül kérik, illetve hogy elektronikusan, vagy hagyományosan nyújtják-e be azokat. Az elektronikus benyújtáshoz a jogi képviselőnek rendelkeznie kell a megfelelő hardverrel, továbbá elektronikus aláírással, időbélyegzővel és olyan programmal, amely alkalmas az elektronikus űrlapok kitöltésére.

Szerződésminta és elektronikus kérelem

A szerződésminta nélküli bejegyzési kérelmek elbírálására jövő év szeptember utolsó napjáig 30 nap, utána 15 nap áll rendelkezésére ehhez a cégbíróságnak. Szerződésmintával ugyanerre 15 illetve 8 nap áll rendelkezésre. Viszont ha együtt van a szerződésminta és elektronikus kérelem, akkor jövő év október 1-jétől 2 nap alatt kell bejegyezni a céget. Ez az a dátum, amikortól a cégszolgálat teljesen kiépül, és a cégközlöny is csak elektronikusan, a szolgálat honlapjáról érhető el (addig továbbra is cd-lemezen jelenik meg).

A Cégszolgálattól - mindössze az informatikai költségtérítés fejében - lehet lehívni a nyilvános cégadatokat. Itt lesznek elérhetők az úgynevezett hitelező védelmi adatok is, vagyis a csőd- és felszámolási, a végelszámolási és végrehajtási információk. A szolgálathoz kell beadni az elektronikus cégadatokat.

Névfoglalás

Az új törvény lehetővé teszi a névfoglalást. Ez azt jelenti, hogy a cég bejegyzése előtt kérni lehet azt, hogy a cégbíróság vizsgálja meg: a választott cégnév alkalmazható-e. A bíróság 3 napon belül válaszol a kérdésre, de ez 5 ezer forintba kerül. Az időközben megjelent igazságügyi miniszteri rendelet szerint legfeljebb öt nevet lehet megjelölni a foglalásban és a sorrendben első megfelelő nevet "foglalja" a bíróság 60 napig. Ha ennyi idő alatt nem kezdődik el a cég bejegyzése, akkor a foglalás megszűnik. A cégnévben az "állami", vagy "nemzeti" jelző csak akkor használható, ha az államnak - közvetlenül vagy közvetve - többségi befolyása van a cégben, vagy az a tartós állami tulajdon körébe tartozik. A papíron beadott cégadatok közzétételének költsége változatlan marad, viszont a meghonosítandó elektronikusan beadott kérelmek közzététele után jóval kevesebbet kell majd fizetni. A cég bejegyzésének közzététele tehát papír alapú adathordozó esetén továbbra is 14 ezer forint (jogi személyiség nélküli cégeknél), illetve 25 ezer forint (jogi személyiségű cégeknél). #page#A változás bejegyzésének költsége, az előbbi sorrendben: 7 ezer, illetve 15 ezer forint. Elektronikus okiratban beadott dokumentumok esetén a cégbejegyzés közzététele egységesen 5 ezer, míg a változásoké 3 ezer forint.

Emailcím is

Az illetékek és a felsorolt költségek akkor is fizethetők elektronikusan, ha a cég bejegyzését hagyományosan kérik. Viszont akármilyen is a kérelem, a pénzt mindig előre kell fizetni. A cégjegyzék a jövőben tartalmazhatja a cég honlapjának elérhetőségét, valamint e-mail címét is. Amikor egy hagyományosan - és nem szerződésmintával - bejegyzett cég valamilyen változást jegyeztet be a cégjegyzékbe, két iratot kell beadnia. Egyet a változásról, egyet pedig a társasági szerződés - módosításokkal - egybeszerkesztett új változatáról. A szerződésmintával bejegyzett cégeknél elég egy új - a változásokat tartalmazó - űrlapot kitölteni. A cégek megtehetik, hogy áttérnek a szerződésmintás cégbejegyzésre, de joguk lesz arra is, hogy a mintáról hagyományos formára térjenek át.

Felügyelőbiztos

Az új törvény szerint a cégbíróság - a cég törvényes működésének helyreállítására - felügyelőbiztost rendelhet ki, legfeljebb 90 napra. (A kirendelést a cég tulajdonosa - részvényese - is kérheti.) Az igazságügy-miniszter egy külön rendeletet szentelt a biztos díjazásának. A fő szabály az, hogy a biztos díját a cégnek meg kell előlegeznie. Ez az összeg 100 ezer forint, ha a biztos nem gyakorolja a vezető tisztségviselő jogkörét (mert van ilyen személy a cégnél). Ha a vezető tisztségviselő is a biztos lesz, akkor a nem jogi személyiségű cégnél 150 ezer, míg jogi személyiséggel bírónál 300 ezer forint a megelőlegezett díj. (Ezek az összegek áfa nélkül értendők.) Ezen felül jár a biztosnak minden egyéb, számlával igazolt költsége is.

Fantomok

A fantom cégek megszüntetését továbbra is a cégbíróság rendeli el. Amennyiben egy kft-nek vagy rt-nek többségi befolyással rendelkező tagja volt, és a céget törölték a cégnyilvántartásból, ennek a tagnak nem szűnik meg az anyagi felelőssége. Amennyiben a saját tőke 50 százalékát meghaladó kielégítetlen tartozás marad hátra, akkor az addigi korlátolt felelősség korlátlanná válik, és a volt tag magánvagyonából is behajtható. Egy kimentési lehetősége van: bizonyítania kell, hogy az ő magatartása nem járult hozzá a cég megszűnéséhez. Szintén fontos változás, hogy a végelszámolás - amikor a cég maga határozza el megszűnését - a csődtörvényből a cégeljárási törvénybe került át.

Interjú Sárközy Tamás professzorral a törvényről.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo