Az oldal Szentiványi Nórát a JP Morgan bankház londoni elemzőjét idézi, aki még október 19-én járt hazánkban. Szentiványi szerint a reformok legnagyobb kockázata az, hogy a létszámában jelentősen - az ígéretek szerint mintegy 20 százalékkal - csökkenő központi közigazgatásban egyszerűen nem lesz meg a kellő szellemi képesség a reformintézkedések kidolgozására és végrehajtására.
Ellentétben a korábbi magyarországi látogatásokkal, most bizalmat tapasztalt az elemző a megkérdezettek körében a kormány által tervezett idei (10,1 százalék a GDP arányában) és jövő évi (6,8 százalékos) államháztartási deficitszámokkal kapcsolatban. A kiadási oldal féken tartását középtávon Szentiványi szerint több tényező is segítheti. Így a kormány kamatpályával kapcsolatos feltételezése a piaci várakozásoknál jóval magasabb, a támogatott jelzáloghitelek népszerűsége lényegesen csökkent a korábbiakhoz képest, míg az autópálya-építéseknél az új tenderezési eljárás jelentős, 25-30 százalékos árcsökkenést okozott.
A kormányra nehezedő nyomás (utcai tüntetések, sztrájkok) miatt valószínűleg csökken az MSZP-n belül a reformokkal kapcsolatos támogatottság, de nem valószínű, hogy ez a következő 12 hónapban veszélyeztetné Gyurcsány megerősödött pozícióját - véli az elemző.
A JP Morgan elemzője arra számít, hogy a sorra kerülő kamatmeghatározó ülésen újabb 0,25 százalékpontos kamatemelés következik be (8,25 százalékra), amellyel az idei évre befejeződik a monetáris szigorítás.