Még a célok sem megalapozottak

Az Állami Számvevőszék nemrégiben készítette el "A helyi önkormányzati fürdők - kiemelten a gyógyfürdők - helyzete, fejlesztésének lehetőségei, hatása az idegenforgalomra és a turizmusra" című jelentését. Az ÁSZ jelentés világosan rámutat a mai tulajdonviszonyok, üzemeltetési módok, üzlet- és árpolitika, egészségbiztosítási finanszírozás, színvonalnövelő és hasznosítási fejlesztések neuralgikus pontjaira.

Bár kétségtelen, hogy Magyarországon a természetes gyógytényezők gazdagsága miatt az egészségturizmus adottságai kiemelkedően jók, és az egészségturizmus fejlesztése azon túl, hogy fontos kitörési pontként kezelt gazdasági tényező, az egészségügyi szakma véleménye szerint hozzájárul a magyar lakosság népegészségügyi problémáinak megelőzéséhez és hatékony kezeléséhez, az egészségturizmus fejlesztési programjai, stratégiai céljai szakmailag nem voltak kellően megalapozottak. - állapítja meg a jelentés. Nem történt meg a kitűzött célok elérését szolgáló fejlesztési prioritások kijelölése, nem voltak tisztázottak a turizmus és az egészségmegőrzés összefüggései, összehangolt fejlesztésének koncepcionális kérdései.

Nem dolgozták ki a szükséges adatszolgáltatás rendjét. Nem tartják nyilván, hogy - a 147 minősített gyógyvíz, 39 gyógyfürdő, 13 gyógyhely, 47 gyógyszálló, 40 wellness szálloda, 5 gyógybarlang, 4 gyógyiszap - milyen tulajdonosi és üzemeltetési viszonyok között, milyen kapacitási jellemzőkkel működik. Ily módon ma Magyarországon nincs olyan adatbázis, amely a fürdők tulajdonosi viszonyairól, üzemeltetési és szolgáltatási körülményeiről, gazdálkodási viszonyaikról, valamint az idegenforgalom alakulásában betöltött szerepéről összegzett képet adna.

A gyógyfürdőellátásokat biztosító szolgáltatók és az OEP közötti megállapodások egyik neuralgikus pontja a támogatás alapjául elfogadott ár és a szolgáltatás tényleges önköltsége, valamint értékesítési ára közötti eltérés.

#page#

Az ÁSZ javaslatai között szerepel a koordinált fejlesztést megalapozó átfogó szabályozás kidolgozása, a köz- és magánszféra együttműködési formáinak keresésével az egészségturizmus-fejlesztés finanszírozási rendszerének kialakítása, a fürdőágazati létesítmények üzemeltetési és gazdálkodási adatbázisának kialakítása és működtetése, az Egészségbiztosítási Alap által támogatott gyógyszolgáltatások finanszírozási rendszerének áttekintése és közgazdasági alapokra helyezése.

Az ÁSZ javaslataival tulajdonképpen összhangban áll a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia termékfejlesztési fejezete, mely szerint a magyar turisztikai szektor elsődleges kiemelt terméke 2013-ig az egészségturizmus, a természeti adottságokra épülő kínálatfejlesztés legfontosabb elemeként. Ennek konkrét projektekben történő megfogalmazását kell kidolgoznia és koordinálnia a Magyar Turisztikai Hivatalnak.

Az egészségturizmus fejődésének fontos elemei a műemlék gyógyfürdők, melyeknek felújítására vonatkozó pályázat várhatóan néhány héten belül megjelenik.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo