Az elmúlt 5 hét folyamatos emelkedése eredményeként már most, a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) közelgő, november 30-ai ülése előtt közel 2,5 éves csúcsot döntött az olaj világpiaci ára. Köszönhető ez annak, hogy az OPEC még jobban ráerősített arra, miszerint 2018 decemberéig meghosszabbítja a kitermelés csökkentését korlátozó határozatát. Emellett azonban legalább ilyen fontos, hogy egyre látványosabban éledezik a keresleti oldal is.
„A kitermelés várhatóan folytatódó korlátozása és az élénkülő kereslet összhatásaként a jelenlegi olajár-emelkedés folytatódását lehet feltételezni a következő években. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a növekvő árak láttán az amerikai palaolaj cégek még nagyobb fokozatra kapcsolhatják kitermelésüket, ez pedig időben ismét kitolhatja a piaci egyensúly helyreállását, átmenetileg gátat szabva a további áremelkedésnek. A válasz tehát egyáltalán nem fekete-fehér. A spekulatív piaci pozíciók alakulása alapján a befektetők már megtették tétjeiket, bíznak az emelkedésben. Ez azonban láthatóan már be is épült az árfolyamba, így új információ hiányában kérdéses, hogy egy ilyen emelkedés után rövidtávon van-e még erő a nyersanyagban” – hangsúlyozta ki Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.
„Az olajipari vállalatok részvényeit tekintve azonban érdekes dolgot láthatunk. Az európai mamutcégek esetében – az osztalékkifizetéseknek hála – az év eleje óta elérhető hozamok látványosan nagyobbak, mintha magát a nyersanyag teljesítményét nézzük. Az amerikai cégek viszont lemaradásban vannak, így az ő esetükben még felértékelődésre számítunk, amit a portfólióba is érdemes beépíteni” – javasolja a befektetési szakember.