Matolcsy György több területen is forradalmat vár

Az 58. Közgazdász Vándorgyűlés nyitóelőadásán Matolcsy György arról beszélt, hogy milyen lehet az előttünk álló évtized. A jegybank elnöke számos területen forradalmi változásokat vár, szerinte a fenntarthatóság kulcsfontosságú lesz.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cikk eredetileg laptársunk, az Mfor.hu oldalán jelent meg. 

Milyen évtizedben hajózunk? – tette fel a kérdést előadásának címében a jegybank elnöke. 2020-ben egy új évtized indult, előbb a pandémiával, majd egy brutális gazdasági visszaeséssel.  Matolcsy György szerint azonban már 2019-ben is a növekedés lassulását láttuk, de ami megtörtént, arra nem lehetett számítani. Nem példanélküli, ami a gazdaságban történt, ugyanakkor szerencsére nem is mindennapos.

Mintát jelentenek a nagy ciklusok

Matolcsy György szerint történelmi ritmusok, ciklusok vannak, amelyekből következtetni lehet a jövőre. Persze nem mindegy, hogy ha a nagy ciklusokat tekintjük, akkor 50 éves (az 1970-es éveket látjuk viszont?) vagy 70 éves (az 1940-es éveket érdemes nézni?) ciklust nézünk. A modern gazdaság világa az elnök szerint közel áll a kvantumfizika világához; annak törvényei érvényesek lehetnek a gazdaságra is. Matolcsy György szerint mind a 40-es, mind a 70-es évekből lesznek visszaköszönő minták.

A mostani időszakban megismétlődhetnek például a geopolitikai feszültségek, ahogy az 1940-es években is volt, de ez a 70-es években is látható volt. A 40-es években katonai háború volt, a 70-es években viszont kamat- és árfolyamháború zajlott.

A 2020-as évtized talán Ázsia évtizede lehet. A korábbi összeszövődő világok elválhatnak egymástól és deglobalizáicó, lokalizáció mehet végbe. Emellett az erőforrásokért is komoly küzdelem lesz, azonban az már nem a klasszikusokért, hanem a technológiai eszközökhöz szükségesekért lesz fokozott kereslet.

Monetáris vagy fiskális politika

A válságig egy egyértelmű liberális gazdaságpolitika volt a jellemző, ez azonban most megváltozik. Ha megnézzük, hogy a 40-es éveket mi jellemezte, akkor azt láthattuk, hogy a fiskális politika volt fókuszban és a költségvetés segítségével próbálták a gazdaságot ösztönözni. A 70-es években pedig a monetáris politika került a fókuszba. A 2020-as éveket ezek fúziója fogja jellemezni: a fiskális és a monetáris politika együttes munkája várható, egy hibrid rendszer alakul ki. A magánszektor gazdasági ereje továbbra is meghatározó lesz, hiszen óriási erőforrások halmozódtak fel.

A 2020-as években visszaköszönhetnek a 40-es évek az állami fejlesztési politika erősödésében. A 40-es és 70-es évtizedben erősödő inflációt láttunk,

az előttünk álló évtized kapcsán nem láthatóak olyan jelek, amely az áremelkedést fűtené, ám az elmúlt évek nagyon mérsékelt inflációja után némi emelkedés várható.

A környezeti kihívások mellett nem mehetünk el

2020-ban nyilvánvalóan jelentős gazdaságpolitikai kihívás előtt állunk. A helyzetet nem csak egészségügyileg, hanem gazdaságilag, társadalmilag is kezelni kell. Ez utóbbi két nagy feladatot fog jelenteni, ugyanakkor mind a gazdaság, mind a társadalmi kérdések környezeti kihívásokban is jelentkeznek majd, amit kezelni kell.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo