Máris szabadulnának Ferihegytől?

Adósságcsökkentés céljából kiszáll egy nagy értékű portfolió-befektetéséből a brit BAA repülőtér-üzemeltető, amelynek spanyol tulajdonosa meg nem erősített hírek szerint a kevesebb mint egy éve megvásárolt többségi Budapest Airport-részesedés eladásáról is tárgyal.

A The Times hétvégi értesülése szerint a BAA, amelyet nyáron vásárolt fel több mint 10 milliárd fontért (négyezer milliárd forintért) a spanyol Ferrovial építőipari és szolgáltató csoport, eladja 50 százalékos részesedését egy 1 milliárd font vagyonértékű ingatlanalapban, amelyet tavaly februárban hozott létre a Morley Fund Managementtel, az egyik legnagyobb brit ingatlanbefektetési alappal közösen. Az alap portfoliójában légi teheráru-raktárak és irodák vannak a BAA nagy-britanniai repülőtereinek környékén.  A Ferrovial már a BAA átvételének idején jelezte, hogy a BAA nagy-britanniai repülőtéri üzletágára fog koncentrálni, és megvizsgálja az általa nem az alaptevékenységi körhöz tartozónak tekintett vagyonelemek, köztük a külföldi érdekeltségek sorsát.    

A minap vált ismertté nem hivatalos forrásokból - jóllehet a hírt nem erősítették meg -, hogy a spanyol cég már tárgyal a Budapest Airport értékesítéséről a Ferihegyet üzemeltető cég egyik korábbi kérőjével, a német Hochtief építőipari csoporttal. A Ferrovial a BAA átvétele után, a Londoni Értéktőzsdén közzétett közleményben bejelentette: "alapos felülvizsgálat alá akarja venni" a Nagy-Britannián kívüli repülőtereket, amint a tranzakció zárásával hozzáfér ezek részletes adataihoz, annak eldöntése végett, hogy megtartsa vagy eladja ezeket az érdekeltségeket. A dokumentum nem említette név szerint a Budapest Airportot, amelyet a BAA tavaly vett meg több mint 1,3 milliárd fontért, de egyértelműen tartalmazta, hogy bármely külföldi BAA-érdekeltség eladásából a spanyol cég a BAA átvételével járó adósságot törlesztené.

9 milliárd fontos adósság

A Ferrovial csaknem 9 milliárd font hitelt vett fel a BAA-felvásárlás finanszírozására, és ez a hitelminősítőknek határozottan nem tetszett. A Standard & Poor's június elején   elsőrendű szint alá, egyszerre két fokozattal - vagyis agresszív mértékben - a közepes befektetői sávba süllyesztette vissza a BAA adóskockázati besorolását, azzal az indokkal, hogy az átvétel adósságterhe vagy a BAA eredményében jelenik meg, vagy a BAA maga is egy olyan struktúra része lesz, amelyet a tranzakció finanszírozását szolgáló nagyobb adósság terhel.    

Az S&P már a Budapest Airport tavalyi megvásárlása után rontotta a BAA besorolásait, azzal az indokkal, hogy a BAA cégadósi profilját kedvezőtlenül fogja befolyásolni a hitelből fedezett ferihegyi befektetés. Az akkori visszaminősítés során a BAA addigi hosszú távú "A plusz" általános cégadósi besorolása "A"-ra süllyedt; ezt rontotta tovább nyár elején a cég két osztattal "BBB plusz"-ra.

Londoni iparági elemzők annak idején világrekordnak minősítették azt az összeget - opciókkal és adósságokkal együtt bruttó 1,362 milliárd fontot -, amelyet a BAA fizetett Ferihegyért. Akkori elemzések kimutatták, hogy a vételár mintegy a harmincszorosa volt a magyar repülőtér-működtető tavalyi, hozzávetőleg 47 millió fontnak megfelelő, kamat- és adófizetés, valamint leírások előtt számolt alapszintű pénzforgalmi többletének (EBITDA).

Londoni elemzők szerint az elmúlt évek hasonló repülőtér-privatizációiban, amelyekben többségi részesedés került piacra, 15-16-szoros EBITDA-szorzójú vételárakat lehetett elérni. Azóta azonban az európai repülőterek mint befektetési célpontok vonzereje megnőtt, ugyanis iparági előrejelzések szerint az európai légi utasforgalom 2020-ig megkétszereződik, és eléri az évi 2 milliárd főt, ami a leszállási és kiszolgálási díjak, valamint a kiskereskedelmi bevételek jelentős emelkedésével fog járni.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo