Márciustól új hazai beruházási hitel

Hosszú lejáratú beruházási hitelhez juthatnak márciustól a többségében hazai tulajdonú vállalatok, mérettől függetlenül. Ám a kis- és közepesek részére kifejezetten kedvezményes kamatokkal kínálják majd a bankok a forrást - hangsúlyozta mai sajtótájékoztatóján Csillag István, gazdasági miniszter, az Európa Technológiai Felzárkóztatási Beruházási Hitelprogramot ismertetve.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Magyar Fejlesztési Bank Rt. a kormány által jóváhagyott új fejlesztési banki stratégiájának részeként, a Gazdasági és Közlekedési Minisztériummal együttműködve dolgozta ki az EURÓPA Technológiai Felzárkóztatási Beruházási Hitelprogramot. Csillag István gazdasági miniszter tájékozatása szerint ez a program az első a sorban, amit hamarosan négy másik követ annak érdekében, hogy a magyar gazdaság főbb szereplői és a társadalom felkészüljön az uniós csatlakozásra.
A most bejelentett program a magyar gazdaság Európai Uniós csatlakozását elősegítő, a kis- és középvállalkozások és nagyvállalkozások számára az Unió belső piacán is a versenyképességet növelő, a technológiai felzárkózást támogató beruházások mögé biztosítana maximum 15 éves futamidejű hosszúlejáratú hitel igénybevételével finanszírozási hátteret. A vállalkozások teljes köre számra nyitott, függetlenül attól, hogy kis-, közép-, vagy nagyvállalkozás igényli a hitelt. Az érdemi gazdaságfejlesztő hatás érdekében, a következő két évben 120-150 milliárd forint legfeljebb tizenöt éves lejáratú hitelforrás biztosítását teszi lehetővé. A vállalkozások számára 10-1500 millió forintos határon belül, a beruházás átlagosan 50-75%-át fedező egyedi hitelfelvétellel tesz lehetővé üzleti elgondolásaik megvalósításához. A Széchenyi Vállalkozásfejlesztési Program részeként a hitelprogramon belül 40 milliárd forint közvetlenül a mikro- kis- és középvállalkozások beruházásait támogatná, kamattámogatás mellett a 10-150 millió forintos egyedi hitelnyújtással a beruházások maximum 75%-os hitelfinanszírozásával. A propgram ágazati megkötéseket nem tartalmaz, kiterjed az ipar, élelmiszeripar egészére, szolgáltatásokra, a kutatás és műszaki fejlesztés és mindazon egyéb ágazatra, ahol az Európai Uniós versenyképesség technológiai beruházásokkal javítható.

A mezőgazdaság versenyképességét javító fejlesztések finanszírozása a hitelprogramon kívül, elkülönült konstrukciókban történik: a kereskedelmi bankokkal partnerségi együttműködésben kerülne bevezetésre, olyan konstrukciós megoldásokkal, amely módot ad arra, hogy a vállalkozások igényeihez igazodóan a hosszúlejáratú források kiegészüljenek, rövid- és középlejáratú további hitelnyújtásokkal. Így a 120-150 milliárd forintos hitelprogram, további, mint egy 30-50 milliárd forintos kereskedelmi banki rövid és középlejáratú hitellel bővülhetne; a kis és középvállalkozások számára 40 milliárd forintos hitelkerten belül a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium a futamidő első két-három évében a jegybanki alapkamat 20%-ának megfelelő mértékű normatív kamattámogatással meghatározott feltételek mellett a segítené a hitelfelvételt és a programhoz a hitelgarancia intézmények szolgáltatásai is igénybevételre kerülhetnének; a versenyképes beruházások támogatásán túl a munkahelyteremtést is szolgálja, melyhez a pályázati keretek között igénybe vehető állami támogatások is kapcsolódhatnak; az MFB Rt., mint fejlesztési bank közreműködésével, nyitott módon a programhoz csatlakozó kereskedelmi bankokon, vagy közvetlenül az MFB Rt-én keresztül, az ügyfélkockázatokat is figyelembe vevő módon, de kedvező piaci kamatok mellett juthatnak hozzá a vállalkozások a fejlesztési forrásokhoz; a hitelnyújtás feltételei meg kell, hogy feleljenek a kereskedelmi banki prudenciális és az Európai Unióban is alkalmazott fejlesztési banki és állami támogatási követelményeknek; az MFB Rt. a bankok számára a 150 millió Ft alatti hitelekhez 100%-os, az ezt meghaladó hitelekhez - banki igény szerint - maximum 50%-os kockázatvállalás mellett refinanszírozást biztosít, illetve közvetlenül finanszíroz.
Az EURÓPA Technológiai Felzárkóztatási Beruházási Hitelprogram szakmai részleteinek kidolgozása megindult, az MFB Rt. és a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium által az érintett minisztériumokkal, a kereskedelmi bankokkal, a kamarákkal és a szakmai szövetségekkel történő egyeztetéseket követően a hitelprogram március elejétől beindítható.

A hitelprogram főbb konstrukciós feltételei, paraméterei:

* A GKM által biztosított 1,3%-os kamattámogatás lehetővé teszi, hogy a jelenleg 8,4%-os hitelkamat a kis- és középvállalkozások számára 7,1%-os szinten induljon.

A hitel igénybevételének módja, egyéb feltételek:

A hitelkérelem benyújtásának rendje:

150 millió Ft-ig közvetlenül a kereskedelmi bankoknál, amelyekkel az MFB együttműködési megállapodást ír alá,

150 millió felett az ügyfelek opciója alapján, vagy a kereskedelmi bankoknál, vagy az MFB Rt-nél közvetlenül.

A hitelek elbírálásánál előnyben részesülhetnek az alábbi főbb finanszírozási területek:

exportnövelést serkentő technológia-fejlesztés, különös tekintettel az EU és a csatlakozás előtt álló országok viszonylatában; kapacitás kihasználtságot javító fejlesztés; energia-racionalizálást eredményező technológiai fejlesztés; információs-kommunikációs technológiai fejlesztések; kutatási-fejlesztési projektek finanszírozása, műszaki infrastruktúra fejlesztése; hozzáadott értéket növelő és termelési hatékonyságot javító fejlesztések finanszírozása; közvetett és közvetlen termelési infrastruktúra fejlesztését célzó finanszírozás; környezeti károk kiküszöbölését célzó technológiai fejlesztések finanszírozása; termékek feldolgozottsági szintjét növelő fejlesztések, az ágazati szereplők közötti gyenge vertikális kapcsolatrendszert és termelési integrációt ösztönző technológiai fejlesztések; EU környezetvédelmi, munkavédelmi- és biztonsági előírásainak történő megfelelést elősegítő fejlesztések,; beszállítói kapcsolatok erősítése a gyártás technológiai feltételek korszerűsítésével, hálózatok kialakításával; munkahelyteremtést és a dolgozók képzését elősegítő fejlesztések; minőség- és környezetirányítási és információvédelmi rendszerek bevezetése; szolgáltatások minőségének fejlesztését elősegítő beruházások finanszírozása.

Egyéb szempontok: a beruházások körének meghatározásánál - amennyiben támogatások bevonására is sor kerül - figyelembe veendők az EU-s direktívák, amelyek meghatározzák, hogy milyen beruházások, ill. költségek finanszírozásánál vehető igénybe állami támogatás; meg nem kezdett beruházás finanszírozására biztosítható forrás a program keretében; a hitelkérelem egyidejűleg több finanszírozási területet ölelhet fel; a hitelkereten belül garancia kibocsátására is lehetőség van.

Finanszírozható mikro-, kis- és középvállalatok köre:

  • azon eredményesen gazdálkodó, legalább egy éves múlttal rendelkező, piacképes termékeket előállító mikro-, kis- és középvállalkozások, amelyeknél a foglalkoztatottak létszáma maximum 250 fő,
  • éves nettó árbevétele legfeljebb 40 millió EURO, ill. ennek megfelelő forint, mérlegfőösszege pedig legfeljebb 27 millió EURO, vagy ennek megfelelő forint,
  • értékelhető üzleti tervvel rendelkezik, a törvényi és jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően működik.


Finanszírozásból kizárt cégek:

  • induló, illetve értékelhető múlttal nem rendelkező vállalkozások,
  • olyan cégek, amelyeknek 60 napon túli köztartozása van,
  • olyan cégek, amelynek tulajdonosa(i) által többségi tulajdonban lévő korábbi cégei, kapcsolt vállalkozásai ellen csőd-, végelszámolás, felszámolás indult a hitelkérelmet megelőző 5 évben,
  • állami többségi tulajdonban lévő cégek,
  • azon vállalkozások, akiknek 60 napon túli lejárt hiteltartozása van,
  • hatósági engedélyek nem állnak rendelkezésre stb.

  • Biztosítékok köre: Általánosságban, a konkrét biztosítékok az egyedi ügyletek során kerülnek kialakításra, pénzügyi biztosítékok, vagyonbiztosítás, és annak a bankra történő engedményezése, jelzálogjog bejegyzések, inkasszós jog stb., és ha szükséges a hitelgarancia intézmények garanciavállalása, vagy egyéb bankári biztosíték.

    Csillag István hangsúlyozta: ez a hitelprogram újdonság a magyar pénzügyi közvetítői rendszerben, mivel hosszúlejáratra juttat pénzt hazai tulajdonban lévő vállalatoknak, tehát olyanoknak, akik más forrásból nem igen juthatnak hozzá. Mert kiemelten kezeli a kis- és közepes válalkozásokat, de kamatfeltételei a nagyobbak számára ia jóval kedvezőbb a pénzpiacon jelenleg elérhető hiteleknél. És mert számol a pénzügyi közvetítői rendszer egészével, az MFB nem kívánja monopolizálni a szerepét, hanem a re- és társfinanszírozásba bevonja a kereskedelmi bankokat.

    Kérdésekre válaszolva a miniszter elmondta, hogy ez a két évre szánt 150 milliárd forint mintegy 20 ezer új munkahelyet teremt, hiszen a saját erőt és a kereskedelmi bankok hiteleit is bevonva mintegy 300 mililárd forintot mozgat meg az MFB. Ami az összes beruházásoknak mintegy 8 százaléka lehet ezen időszak alatt, és mintegy 3-4 százalékos beruházsi növekedést generál.

    l. r.

    Véleményvezér

    Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

    Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

    Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
    Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

    Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

    Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
    Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

    Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

    Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
    Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

    Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

    Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
    Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

    Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

    A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

    Info & tech

    Cégvezetés & irányítás

    Piac & marketing


    Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo