A versenyszféra létszámbővülése nem lesz képes teljes mértékben ellentételezni a költségvetési szféra fogyásából származó veszteséget - állítja egyáltalán nem meglepő jóslatában a GKI Gazdaságkutató ZRt. A társaság idei, a héten bemutatott előrejelzésének ugyanis az az egyik fő állítása, hogy 2007-ben várhatóan a tavalyinál erősebben csökken a költségvetési szféra foglalkoztatottjainak a száma, mivel a 2006-ban elindított karcsúsítás számszerű eredményei ebben az évben válnak érzékelhetővé. A közfoglalkoztatásra fordított keretek apadása sem lenne meglepő egy választás utáni évben - érvel a GKI.
Az előrejelzés megállapítja, hogy a mezőgazdaság és az ipar létszámvesztése várhatóan lassul. A technikai fejlődés továbbra is létszámcsökkentő hatású, azonban az EU-pályázatokhoz megkövetelt rendezett munkaügyi kapcsolatok, valamint az egészségügyi szolgáltatások kapcsán megkövetelt járulékfizetés "fehérítő" hatással jár.
A konjunktúra intézet megállapításai között talán a legeredetibb az, hogy számai szerint a legnagyobb létszámfelszívó továbbra is az ingatlanügyletek, bérbeadás és a gazdasági tevékenységet segítő szolgáltatási ág lesz, elsősorban az európai strukturális alapok forrásainak felhasználását elősegítő tanácsadó szervezetek dinamikus bővülése miatt. Leszögezi a GKI, hogy viszonylag jelentős létszámbővülés várható az építőiparban, kivált, mert ebben a szektorban tetten érhető a fehéredés folyamata. A belső kereslet szűkülése következtében nem valószínű valós létszámgyarapodás a kereskedelemben, a szálláshely-szolgáltatásban és az egyéb közösségi, személyi szolgáltatásban, továbbá a pénzügyi szolgáltatásoknál.
A multinacionális cégek foglalkoztatási szerepe az utóbbi években valamelyest csökkent, de így is az alkalmazottak közel egynegyede jut náluk álláshoz. A közepes és kisebb méretű külföldi vállalkozások nagyobb arányú megjelenése várható a piacon - érvel a GKI-s elemzés, mely arra is kitér, hogy a magyar bérköltségek a nyugat-európaihoz viszonyítva alacsonyak - bár a többi csatlakozó országéhoz és főleg a kelet-európai régióhoz viszonyítva már nem -, ami vonzerőt jelent a szakképzett munkaerőn alapuló, tudásigényes szektorok cégei számára.
Nem mondható meglepőnek az a GKI-s jóslás sem, amely szerint a hazai kis- és középvállalkozások foglalkoztatási képessége alacsony és számottevő javulás az idén sem várható. Ebben az évben párhuzamosan futnak az előző időszak foglalkoztatási képességet javító projektjei a 2007-2013 közötti időszak új programjaival, ezektől azonban nagy változás nem várható.
Tényszerű GKI-s közlés: a munkaerő-piaci feszültségek nem csillapodnak, fennmarad a munkaerőhiány és a magas inaktivitás együttes léte. A munkában nem állók valós lehetőségekhez való alkalmazkodó képessége és hajlandósága gyenge. Tavaly az egy főre eső GDP alapján mért termelékenység 3,2 százalékkal emelkedett.