Magyarországnak nincs mire büszkének lennie

Romlott Magyarország helyezése a Világgazdasági Fórum által közzétett legújabb versenyképességi rangsorban: a tavalyihoz képest 15 helyezést rontva, jelenleg a 62-dik, és az Európai Unió tagállamai közül csupán Görögországot, Romániát és Bulgáriát előzi meg.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar felmérést készítő Kopint-Tárki, a Világgazdasági Fórum magyarországi partnerintézete szerint a világ országai, illetve Magyarország szempontjából a releváns versenyképességi folyamatok az alábbiakban összegezhetők: a világ legversenyképesebb gazdaságai évek óta ugyanazok: az Egyesült Államok, Svájc, az észak-európai államok, majd néhány délkelet-ázsiai és nyugat-európai ország szerepel az élbolyban.

A Világgazdasági Fórum
a legújabb versenyképességi rangsorával együtt hozta nyilvánosságra a 2008-2009-re vonatkozó Globális Versenyképességi Jelentését. A jelentés a világ 134 országának versenyképességét vizsgálja, részben hagyományos makrogazdasági és társadalomstatisztikai mutatók, részben egy valamennyi országban standardizált módszertan szerint végzett felmérés alapján.
A felmérés és az elemzés módszertanát a világ vezető közgazdászai dolgozták ki. Az eredmények a Globális Versenyképességi Index pontszámaiban összegződnek, 1-7-ig terjedő skálán. Ez alapján alakul ki az országok versenyképességi rangsora.
Tavalyhoz képest jelentősebb változások inkább a rangsor 25. helyétől lefelé figyelhetők meg: előretörtek egyrészt a nagyobb felzárkózó gazdaságok (Kína, Oroszország, Brazília), másrészt az Öböl-menti arab országok (mindenekelőtt Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emirátusok). A lista középső harmadában található országok közül jelentősen javította versenyképességét több délkelet-európai állam (Románia, Bulgária, Szerbia, Macedónia, de különösen a 82. helyről a 65-re előretörő Montenegró), illetve a fekete-afrikai csodaország, Botswana is.

A leggyengébb versenyképességű gazdaságok továbbra is a világ legszegényebb országai: néhány latin-amerikai, közép-ázsiai ország, valamint a Szaharától délre fekvő afrikai országok döntő többsége zárja a versenyképességi rangsort.

Az elemzők szerint a versenyképességi szempontból élenjáró országok csoportjába tartozó gazdaságok igen különböző tényezőknek köszönhetik kiemelkedő helyezésüket. Az Egyesült Államok elsősorban a termék- és a munkaerőpiac működése rendkívül hatékony, illetve az üzleti környezet innovációra ösztönző, vállalkozásbarát. 

Magyarország a sor végén

Svájc és az észak-európai országok erősségét a közszolgáltatások, a humán erőforrások, az oktatás-képzés és a kutatás-fejlesztés kiemelkedő minősége adja. Az élenjáró délkelet-ázsiai országok pedig a hatékony piac mellett ugyancsak erős innovációs képességüknek köszönhetik pozíciójukat. A visegrádi országok pozíciója az elmúlt egy év során stagnált, illetve kismértékben romlott 2007-hez képest: Csehország, Szlovákia és Lengyelország a 33. és az 53. hely között található a világ versenyképességi hierarchiájában. Magyarország helyezése ugyanakkor lényegesen rosszabb, jelenleg a 62-dik a rangsorban, és az Európai Unió tagállamai közül csupán Görögországot, Romániát és Bulgáriát előzi meg. (Pedig az uniós támogatások épp ezt a célt támogatják sok százmilliárddal.)

A szakértők szerint a nemzetközi összehasonlításban kedvezőtlen magyar versenyképességi pozíció okai összetettek. Magyarország hasonló versenyképességi problémákkal küszködik, mint a közép-európai országok többsége: a közbizalom súlyos hiánya, a politikai döntéshozók rendkívül negatív megítélése, illetve a korrupció kiterjedtsége általában jellemző a visegrádi régióra.

A rosszabb magyar helyezés ugyanakkor néhány speciális tényezővel is magyarázható: miközben az adózási szabályok a kelet-európai országok többségében versenyelőnynek minősülnek, nálunk kifejezett versenyhátrányként jelentkeznek. Ráadásul ezzel párhuzamosan a közszolgáltatások minőségének, illetve az oktatás-képzésnek vagy a szociálpolitika esélyegyenlőtlenség-csökkentő hatásának megítélése is szignifikánsan rosszabb Magyarországon a visegrádi átlagnál. (A magyar kormányzat szerint sem maradhat ez így..., Orbán Viktor pedig egyenesen kemény lépésekről beszél.)

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo