Magyarország még fenn van a térképen..

Az ingatlanbefektetési piacok Közép- és Kelet-Európában tovább lassultak 2009 első negyedévében, és közel 220 millió euró (65 milliárd forint) forgalmat jegyeztek - hangzott el a CB Richard Ellis (CBRE) harmadik alkalommal megrendezett regionális ingatlanbefektetési tájékoztatóján Budapesten. Ez a 2008 negyedik negyedében realizált volumen egyharmada, amely az egész európai befektetési piachoz képest valamivel erősebb lassulást tükröz. A befektetések az évtized elején tapasztalt szintre estek vissza, még mielőtt a régió ingatlanbefektetési piacai jelentős növekedésnek indultak volna 2005-2007 során.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A likviditás hiánya minden kelet- és közép-európai befektetési piacon mély nyomott hagyott, és nagy hatással volt a tranzakciók számára. A negyedévben megkötött üzletek jelentős része az orosz és a cseh piacon született. Oroszországban számos irodapiaci és egy hotel tranzakció történt. A Cseh Köztársaságban a befektetési mutatókat nagyrészt a Deka általi megvásárolt prágai Jungmannova Plaza irodaépület tranzakciója mozgatta - ez volt a legjelentősebb intézményi befektető által lezárt ügylet és az egyetlen, amit német nyílt végű alap kötött 2009 első negyedében a régióban. Az elmúlt években a régió vezető befektetési piacainak számító államok, mint Lengyelország és Románia, nagyon alacsony forgalmat bonyolítottak 2009 első negyedévében, ám a CBRE információi szerint néhány országban számos magas minőségű ingatlan iránt érdeklődnek intézményi befektetők, főleg a cseh és a lengyel piacon.

Tavaly még egymilliárd 

Az alacsony likviditás a befektetési ingatlanok típusára is hatással van: a CBRE jelentése szerint továbbra is az irodák a legkelendőbbek a régióban. Ezzel szemben egyetlen ipari ingatlan sem cserélt gazdát az első negyedévben, és mindössze négy kiskereskedelmi ingatlan-tranzakció történt. Ez jelentős változást jelent a múlt év azonos időszakához képest, amikor több mint egymilliárd euróért keltek el kiskereskedelmi ingatlanok a régióban. Az első osztályú kiskereskedelmi ingatlanok gazdasági visszaesés során is relatíve biztos befektetésnek számítanak szűkös kínálatuk és alacsony kihasználatlanságuk miatt, így ilyeneket jelenleg kevés befektető készül eladni. A nagy alapterületű bevásárlóközpontok szintén negatívan hatnak az üzletkötésekre. Mindezek ellenére várható, hogy a régióban néhány jó minőségű ingatlan gazdát cserél és a befektetési piac erőre kap 2009 során.

„A piac erőteljes lassulásának másik, rövidtávon jellemző változása, hogy míg korábban a tranzakciók jelentős, 80 százalékos hányadáért külföldi befektetők voltak felelősek, az árazás bizonytalansága és a finanszírozási nehézségek sok külföldi befektetőt partvonalra kényszerítettek." - mondta Pavel Schanka, a CBRE kelet-közép-európai tőkepiacokért felelős igazgatója. „Az itt maradó nemzetközi vásárlókat néhány kisebb, 20-50 millió eurós (60-100 milliárd forintos) üzletben érdekelt német nyílt végű alap, illetve opportunista vevők növekvő csoportja képviseli. Noha ez jelentősen csökkentette a régió teljes befektetési volumenét, egyúttal lehetőségeket nyit meg a helyi vásárlók előtt, akik 2009 első negyedében a piac ügyleteinek közel 50 százalékát bonyolították, szemben a 2008-as teljes év 15 százalékos részarányával."

A hozamok jelentősen nőttek a 2008 harmadik negyedévi szinthez képest. Nagyobbak lettek a különbségek a régióban az első osztályú irodák hozamai között: Varsóban és Prágában 2009 márciusában a hozamok 6,75, illetve 7 százalékon álltak, míg Moszkvában (11,5%) és Kijevben (14%) ennél lényegesen magasabban. A régióban tavaly 1,00 (Varsó, Belgrád) és akár 5,25 (Kijev) százalékpontos emelkedés is tapasztaltható volt a hozamok terén, és Pavel Schanka szerint további növekedés várható a következő néhány hónapban, mert a jelenlegi hozamprémiumok nem teljesen tükrözik az esetleges gazdasági, ingatlanpiaci vagy politikai kockázatokat.

Budapest

„A jelenlegi hozamokat nehéz megbecsülni, mert az első negyedévben a régió számos piacán egyáltalán nem történt tranzakció. A budapesti hozamok már a tavalyi év második felében növekedésnek indultak. Jelenleg nem valószínű, hogy bármely befektető 7,75%-os hozamszint alatt üzletet kötne." - fejtette ki Tim O'Sullivan, a CBRE budapesti ingatlanbefektetési csapatának vezető tanácsadója. „A befektetők az ország mérete és az exportpiacok szűkülésének kevésbé kitett gazdasága miatt elsősorban Lengyelországra fókuszálnak, de azért Csehország és Magyarország is fent maradt a térképükön. Mindenki óvakodik azonban attól, hogy ő legyen az első vásárló, nehogy mellényúljon - mivel manapság nincs mihez viszonyítani."

„A magyarországi gazdasági helyzet miatt a befektetők elvárják, hogy hasonló varsói és budapesti ingatlanokat összevetve nálunk mérsékeltebb árakat találjanak. De amint a piac látja a magyar gardaság javulásának esélyét, a két város árai közti különbség csökkenhet." - tette hozzá a CB Richard Ellis vezető elemzője, Borbély Gábor.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo