Jean Lemierre a Le Monde című párizsi napilapnak nyilatkozott, a beszélgetés apropóját az EBRD tevékenységi területéhez tartozó 29 kelet-európai és közép-ázsiai ország éves haladását felmérő (Transition Report 2006) elemzés adta. Lemierre szerint az elmúlt 15 évben a közép-európai országok óriási erőfeszítéseket tettek a fejlődéshez azzal, hogy innovatív stratégiákat sajátítottak el a versenyképesség eléréséhez. Szlovákia az autógyártás terén vált a térség legjelentősebb befektetési központjává, míg Magyarország egy első befektetési hullám után egy második, a magasabb bérköltséggel jobban összeegyeztethető elektronikai, informatikai és gyógyszeripari befektetési hullámot fogadott.
Ára van a reformoknak
A nyolc új közép-európai uniós tagállamban a növekedés tartósnak látszik, de a reformok társadalmi ára magas. Valamennyi ország politikai problémákkal küszködik jelenleg, amelyet a rövid távú szociális várakozások és egy hosszabb távú folyamat, a gazdasági reformok közti hiátus okoz. Ez új jelenség a térségben. A pénzügyi stabilitásig és a maastrichti kritériumoknak megfelelő makrogazdasági kereteket biztosító eurózónába való belépésig az új tagországoknak még hosszú utat kell megtenniük - mutatott rá Lemierre. A bankvezető szerint a strukturális átalakítást választó országoktól 2006-ban több kézzel fogható eredmény várható, nevezetesen a balti országoktól, Romániától, Szerbiától, Fehéroroszországtól és Örményországtól. A jogi keretek és a hozzáértő köztisztviselők képzése terén azonban még sok hiány mutatkozik. Az EBRD aggodalmát fejezte ki a túl magas fogyasztás, a nyersanyagárak emelkedése és a fiskális politika lazasága miatt is.
Lemierre hangsúlyozta, hogy a magas munkanélküliség miatt az eleve demográfiai deficittel küszködő térséget sok fiatal hagyja el, ahogy az korábban Írországban történt, mielőtt az ország befogadó állammá vált volna. Ezért a külföldi cégeknek úgy kellene befektetniük, hogy saját állampolgáraik számára is vonzóbbá tegyék ezeket az országokat - tette hozzá.