A francia külkereskedelmi biztosítótársaság, a Coface szerint a piacokat 2005 májusában ért vihar alapján úgy tűnik, hogy az árfolyamválságnak kitett országok Közép-Európában keresendőek, de a török és dél-afrikai valuta is erős nyomás alá került. A kamatok hirtelen megugrásától tartva az amerikai jegybank (FED) likviditása kimerülésének félelmét keltette a piacokon, amelyek a külső fizetésektől leginkább függő országok pénzügyi destabilizálódásának kockázatával fenyegetett. A pánikot a központi jegybankok kamatlábak emelésével és megszorító csomagokkal küzdötték le - emlékeztet a Le Monde.
A Coface értékelésében a feltörekvő országok költségvetése megszilárdult, de egyes országokban a vállalatok jobban eladósodtak külföldi valutában, mert úgy kevésbé költséges finanszírozást tudnak elérni. ... Bizalomvesztés vagy monetáris sokk esetén ez az eladósodás tarthatatlannak bizonyulhat, sorozatos fizetési elmaradásokat eredményezhet, amely növekedési problémákat generálhat. Ez a kockázat leginkább a legsebezhetőbb országokat fenyegeti, mert nekik van a legnagyobb folyó költségvetési hiányuk, ez pedig Magyarország és Törökország" - állította a lapnak Sylvia Greisman, a Coface kockázatos országokkal foglalkozó osztályvezetője.
A Le Monde hangsúlyozza: a magyar cégek nemzetközi eladósodása az 1997-es 9,3 milliárd dollárról 2004-re 42,6 milliárd dollárra emelkedett. A megszorító csomag ellenére 2007-re 7,4 százalékos GDP-arányos költségvetési hiány várható és az államadósság elérheti a GDP 82,8 százalékát Magyarországon.