Közép- és Kelet-Európa (KKE) kereskedelmi ingatlanbefektetési piaca 2005-ben ismét rekordokat döntött, különösen Lengyelországban és a Cseh Köztársaságban. Az ügyletek száma és mérete egyaránt folyamatos növekedést mutat - írja a DTZ ingatlantanácsadó legfrisebb jelentésében.
A régióban 2005-ben kötött ügyletek összértéke jelenleg mintegy 3,7 milliárd euróra (925 milliárd forint) tehető, 1998 óta felhalmozódott befektetések közel 12 milliárd eurót, azaz 6000 milliiárd forintot tesznek ki. A harmadik negyedév végére a Közép- és Kelet-Európába irányuló befektetések már elérték a tavalyi éves érték 115%-át.
Míg a befektetők rendkívüli erőteljes érdeklődést mutatnak a régió másodvonalbeli országai iránt, a legtöbb ügyletre a harmadik negyedévben is Lengyelországban, a Cseh Köztársaságban és Magyarországon került sor.
Lengyelország az első
A 2005. harmadik negyedévével bezárólag a KKE régióba irányult befektetések 51%-a, azaz mintegy 1,95 milliárd euró Lengyelországba áramlott, ahol összesen több mint 40 ügyletre került sor ebben az évben. A lengyelországi befektetések volumenének több mint 60%-a az üzlethelyiségek szektorába irányult. A tranzakciók átlagos mérete 55 millió euró (13,7 milliáérd forint) körül mozgott.
Az elmúlt időszakban két új tendencia bontakozott ki a régióban: egyre több befektető vásárol jövedelmet csak később biztosító ingatlant, illetve köt ügyletet visszabérléses eladást választó tulajdonosokkal. Azonnali jövedelmet biztosító ingatlanokból korlátozott kínálat áll rendelkezésre, ezért a fenti ügyletek vonzó megoldást jelenthetnek a plusz tőkével rendelkező, illetve tőkéjüket más befektetési célokra felszabadítani kívánó befektetők számára.
Honnan jön a tőke?
#page#
Honnan jön a tőke?
A Közép- és Kelet-Európában régóta jelenlévő nagybefektetők 2005-ben egyelőre kevésbé aktívak; a piac irányítását újabb, fejlődő piacokon létrejött alapok vették át, bár az osztrák Europolis nyáron megvette a prágai Sestka bevásárlóközpontot, s ezzel visszaszerezte vezet pozícióját a régió befektetői körében. 2005-ben eddig a francia befektetők csoportja volt a legaktívabb; a III. negyedév végéig 832 millió eurót (200 milliárd forintot) költöttek a régióban. Az Aerium Fund és a Carrefour is vásárolt üzlethelyiség-portfoliót Lengyelországban, a Klepierre pedig négy Plaza Centert vett Lengyelországban és kettőt a Csehországban.
Szintén a II. negyedében vásárolta meg a PBW alap a budapesti MOM Parkot. Míg a franciák az idén a negyedik helyre léptek előre a befektetők nemzeti alapon felállított ranglistáján, a németek majdnem 800 millió eurót (200 milliárd) költöttek, és átvették a vezetést a Egyesült Államoktól. A Commerzleasing nevéhez a varsói Rondo 1 megvásárlása fűződik, a TMW Pramerica pedig Warsaw Financial Center-t és a Norway House-t vette meg a lengyel fővárosban, illetve az Airport Logistics Parkot Prágában. 2005 a DB Real Estate számára is mozgalmas évnek bizonyult: a társaság Varsóban három irodaépületet, Gdanskban pedig egy bevásárlóközpontot vett. A Sachsenfonds és a HGA Capital folytatja az ingatlanvásárlást Közép- és Kelet-Európában.
Összességében nézve a régió befektetési piacának 77%-án 1998 óta a négy legnagyobb befektetői tömörülést magukénak mondható országok, azaz Németország, az Amerikai Egyesült Államok, Ausztria és Franciaország befektetői osztoznak. Az Egyesült Királyság befektetői azonban folyamatosan növelik jelenlétüket Közép- és Kelet-Európában: az ottani alapok, például a Dawnay Day és az IO Group üzlethelyiségeket és ipari ingatlanokat vásárolnak.
Ezen kívül megjelent a piacon számos hazai zártvégű befektetési alap is, amelyeknek nevéhez kisebb volumenű ügyletek fűződnek. Ezek az alapok, például a magyar Raiffeisen Ingatlan, a cseh Ceska Sporitelna, illetve a lengyel Arka és BPH alap egyre aktívabbak.
Magyar piac
#page#
Magyar piac
A befektetési piacon 2005-ben - a tavalyi rekord után - Magyarországon is növekedés figyelhet meg. Az üzlethelyiség-szektor itt is dominált; több budapesti bevásárlóközpont és vidéki portfolió is gazdát cserélt. A 3. negyedév végére a lezárt ügyletek volumene megközelítette a 800 millió eurót, amely már most magasabb értéket képvisel a tavalyi 750 millió eurós (187,5 milliárd) összvolumenhez képest.