"Divatba kell hozni az életen át tartó tanulást: az ugyanis kiutat jelenthet a szegénységből, mivel piacképes tudással a tartósan munkanélküliek is álláshoz juthatnak. Ezt tűzte ki célul a "Lépj egyet előre!" program is, amely keretében évente tízezer álláskereső ingyenesen tehet szert a munkaerőpiacon is eladható szakképzettségre. Így az ország végre nem az olcsó munkaerejével, hanem a jól képzett munkavállalóival válna vonzóvá a befektetők számára" - állítja Deák Andrea, a Neumann International AG Hungary igazgatója.
Magyarországon mintegy kétmillió olyan ember van, aki semmiféle szakképesítéssel nem rendelkezik, így ők minimális eséllyel indulnak álláskereséskor. Ebbe a csoportba főleg a romák és a fogyatékkal élők, illetve a szociális ellátásra szorulók tartoznak.
A lisszaboni stratégia részeként fogalmazódott meg az egész életen át tartó tanulás (life long learning - LLL) programját. Az unió 2007 és 2013 között 7 milliárd eurót különít el e koncepció megvalósítására. A felnőttkori tanulásban a magyarok leginkább az idegen nyelv és az internet használatában vannak elmaradva az európai átlagtól.
"Megdöbbentő adat, hogy a befektetők mintegy tíz százaléka nem talál az igényeinek megfelelő szakképzett munkaerőt az itthoni munkaerőpiacon. Ha találna, akkor a hazai foglalkoztatás hét százalékponttal bővülhetne. Aktivitási mutatónk éppen ennyivel marad el a nyugat-európai szinttől" - mondotta Deák Andrea.