A macedón miniszter budapesti látogatásán a múlt hét végén magyarországi cégek képviselőivel találkozott Budapesten azért, hogy felkeltse érdeklődésüket a hazájában történő beruházások iránt. A találkozóiról szólva, amelyen mintegy ötven magyar cég - köztük az OTP, a Mol és a Wizzair képviselőivel találkozott, elmondta, tapasztalatai szerint a magyar cégek ismerik a macedón piacot és nagy érdeklődést tanúsítottak az ottani befektetési lehetőségek iránt.
Adómentességek, kedvezmények
A miniszter felhívta a figyelmet, hogy a macedón kormány komoly erőfeszítéseket tesz az ország gazdasági fejlődésének élénkítése érdekében. Ezek közül kiemelte, hogy az adórendszer korszerűsítése jegyében fokozatosan 10 százalékra csökkentették a vállalkozások nyereségadóját, miként a személyi jövedelemadót is. Hangsúlyozta, hogy az intézkedéssel nem csökkentek, sőt emelkedtek az állam adóbevételei.
A külföldi beruházóknak speciális adókedvezményeket is kínálnak, tíz évig terjedő adómentességet nyerhetnek el. A kiemelt beruházásokhoz kedvező földbérletet, illetve az infrastruktúra kiépítését is biztosítják speciális szabadkereskedelmi övezetekben. Az ország szabadkereskedelmi megállapodással rendelkezik.
Gligor Taskovics szavai szerint az autógyártást, az információtechnológiát, ezen belül a szoftver- és hardvergyártást, a mezőgazdaságot, a turizmust és a fémipart kezelik stratégiai ágazatokként, amelyekbe a leginkább várják a külföldi befektetőket.
Javulta befektetői klíma
A miniszter megemlítette, a befektetői klíma javítása érdekében tett erőfeszítései eredményét mutatja, hogy a Világbank azon kimutatásán, amely a befektetési klíma lehetőségének javulása alapján csoportosítják az országokat, a balkáni ország 2006-ban a negyedik helyre került. Kormánya határozott lépéseket tett az országra korábban jellemző korrupció visszaszorítására. A lépések eredményességét nemzetközi szervezetek is elismerték.
A legnagyobb magyar befektetés még 2000-ben kezdődött Macedóniában, amikor a Magyar Telekom (akkor még MATÁV) 362 millió euróért megvette a nemzeti távközlési társaságot, a Maktelt, amelyben tovább növelte - 2006-ban 56 százalék fölé - részesedését.
A magyar-macedón kereskedelmi kapcsolatok dinamikusan bővülnek, bár nagyságrendjük nem nevezhető kiemelkedőnek. Az onnan érkező import értéke forintban a 2005-ös 418,8 millió forintról 1,467 milliárdra emelkedett 2006-ban, míg az oda irányuló export 15,5 milliárd forintról 20,2 milliárd forintra emelkedett - a KSH adatai szerint.