Ma robban a pénzügyi atombomba, az orosz bankokat kizárják a Swiftből

Letelt a 10 napos türelmi idő, így holnap, azaz március 12-én lép hatályba a hét orosz bank kizárása a SWIFT rendszerből. Bár technikailag ez nem egy bonyolult intézkedés, a nyugati gazdaságoknak biztosítaniuk kell, hogy bizonyos, már folyamatban lévő műveleteket ne akadályozzanak. A SWIFT-en túl a szankciók végrehajtása sem kis feladat a hitelintézetek számára. Kérdés, hogy hosszú távon milyen kockázatokkal jár a nyugati gazdaságok számára.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A SWIFT egyszerűen megfogalmazva a globális fizetési rendszer.

Újra bőröndökben utazhatnak a pénzek az EU és Oroszország között. fotó: fotolia

A 7 orosz bank (VTB Bank, Rosszija Bank, Otkritije Bank, Novikombank, Promszvjazbank, Szovkombank, Vnyesekonombank) leválasztása a SWIFT rendszerről komoly gazdasági károkat okozhat az egész orosz gazdaságnak, hiszen a nemzetközi pénzforgalom rendkívül bizonytalanná és lassúvá válik ezeknél az intézményeknél.

A felelősség az EU-s tagállamoké

“A belga székhelyű Brüsszel közelében található SWIFT vállalatnak meg kell felelnie az uniós jogszabályoknak” - mondta Bertrand Godin az iBanFirst nemzetközi fizetésekre szakosodott vállalat operatív igazgatója. Azonban a szankciókért nem a SWIFT szervezetet terheli a felelősség, amely az alapszabályában hangsúlyozza semlegességét, hanem az Európai Unió 27 tagállamára, akik egyhangúan döntöttek a szankció mellett.

Nem technikailag bonyolult a művelet

"A Swift rendszerben minden regisztrált banknak van egy 8 karakteres egyedi azonosítója. Konkrétan elég, ha töröljük az azonosítókat és a tranzakciók hibaüzenetet fognak megjeleníteni" - tette hozzá Bertrand Godin. A szankció alkalmazásának egyik nehézsége, hogy a SWIFT-en keresztül bonyolított tranzakciók között vannak azonnali, de vannak hosszabb időkerettel rendelkező tranzakciók is. Tehát a már folyamatban levő műveletek befejezése hozza nehéz helyzetbe a szankciók alá nem eső érintett szervezeteket.

Külön engedély a folyamatban levő tranzakciókra

Ezzel a kockázattal szembesülve az amerikai hatóságok bejelentették, hogy a még folyamatban lévő műveletek által érintett vállalatok március végéig kérhetnek engedélyt. Feltéve, hogy pontos indoklást tudnak felmutatni. Így a bankok biztonságosan végre tudják hajtani az ügyleteket anélkül, hogy kockáztatnák, hogy a szankciók megsértése miatt feketelistára kerülnek.

Az orosz bankok kizárása a Swiftből: a pénzügyi atombomba

Nagy kihívás a járulékos károk elkerülése. “Még soha nem fordult elő, hogy egy olyan jelentős hatalom, mint Oroszország kizárásra került volna a nemzetközi pénzügyi rendszerből" - mondta Jonathan Hackenbroich, az Európai Külkapcsolati Tanács (ECFR) szakértője. Senki sem tudja biztosan megmondani, hogy ez milyen hatással lesz a világ többi gazdaságára.

A SWIFT kizárás mellett további komoly lépés, hogy a három amerikai pénzügyi óriás, a Visa, a Mastercard és az American Express is úgy döntött, hogy felfüggeszti működését Oroszországban, az ország további elszigetelése érdekében.

A szankciók egyelőre csak hét orosz bankot érintenek, a Sberbankot, valamint az ország gázexportjához kapcsolódó Gazprombankot nem érintik. (iBanFirst)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo