Újborok, ízletes libaétkek várják a hagyományok iránt is érdeklődő vendégeket azon a kétnapos borkiállítás és -vásáron, amelynek szervezője a Magyar Szőlő- és Borkultúra Kht. és a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum. A hagyományőrző szokásokat bemutató, gyerekprogramokat és élő zenét is kínáló rendezvényre november 12-13-án immáron harmadik alkalommal kerül sor, de a Szent Márton Újborfesztivál és Libator természetesen legfőképp bemutatkozási lehetőség az újborok termelőinek.
A kétnapos borkiállítás és -vásáron lesz tollfosztó, gyertyamártás, kenőtoll és tollsíp készítés, sütés-főzés, társasjáték, varrogatás, gyerekjátszó, harangozás, mézeskalácssütés, illetve libatepertő, sütőtök, sült alma, sült gesztenye, zöldséges bableves füstölt libával, sült libakolbász, porhanyós libacomb vörös boros káposztával, törtburgonyával, tökös-mákos rétes. A skanzenben található jászárokszállási fogadó fedett udvarán lesz az újborok bemutatója és vására, olyan neves borászok, borászatok közreműködésével, mint Bujdosó Ferenc, Dúzsi Tamás, Gál Lajos, Wunderlich Alajos, a Varga Pincészet, a Taschner Pincészet és kóstolhatók lesznek Bock József és Figula Mihály újborai is. Itt kerül majd sor a bornépek dalai bordalverseny gálájára, és a Ludas Matyi gyermekelőadásra. Szombaton és vasárnap este ugyancsak a fogadóban különleges gasztronómiai "utazásban" lehet részük azoknak, akik helyet foglalnak a Márton napi gálavacsorára.
Magyarországon a Szent Márton napi hagyományok több évszázados múltra tekintenek vissza. Az utóbbi időkben - 1997 óta - mind jobban újjáéled az újborhoz és lúdhoz kötődő ünnepünk. A szokás, hogy Márton napján ludat sütnek, arra a legendára vezethető vissza, mely szerint Márton nem akart püspök lenni Tours-ban, ezért elrejtőzött egy liba ólban. A ludak hangos gágogása azonban elárulta jelenlétét, ezért később valamennyit levágatta.