Létrejött a Gazdasági Egyeztető Fórum

A gazdaság szereplőivel folytatott többhetes egyeztetési folyamat tanulságainak ismeretében, a szakmai szövetségek és érdekképviseletek, valamint a kormányzati szervek közötti együttműködés és párbeszéd erősítése céljából a kormány 2008. július 25-i ülésén Gazdasági Egyeztető Fórum (GEF) létrehozásáról döntött. Az új szervezet tevékenységének középpontjában az ország versenyképességének javítása és a gazdasági növekedés felgyorsításának elősegítése áll.

A Gazdasági Egyeztető Fórum a kormány vállalkozói szférát közvetlenül érintő döntéseinek előkészítésében közreműködő konzultatív, véleményező, javaslattevő testület. Létrehozása nyomán a piaci szereplők érdemben és aktívan járulhatnak hozzá a folyamatok elemzéséhez. A gazdasági élet és a kormányzati oldal képviselői havonta, hathetente egyeztethetnek a vállalkozásokat közvetlenül érintő jogszabályokról, már az intézkedések előkészítő szakaszában.

Az új intézmény elnöke a nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter. A kormány részéről tagjai a gazdaság működési feltételeinek javításában kiemelt szerepet játszó szakminiszterek: a pénzügyminiszter, a szociális és munkaügyi miniszter, az igazságügyi és rendészeti miniszter, a közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter, a tudománypolitikai-kutatásfejlesztési tárca nélküli miniszter, a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter és a Miniszterelnöki Hivatalt irányító miniszter által kijelölt állami vezetők. Állandó meghívottként részt vesz az üléseken a környezetvédelmi és vízügyi miniszter által kijelölt állami vezető.

A társelnöki funkciót a gazdasági szereplők által választott soros ügyvivő tölti be. A fórumban a gazdaság minden szektora szerephez jut: tagjai a Munkaadók és Gyáriparosok Szövetségének elnöke, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke, az Agrárkamara képviselője, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, a kisvállalkozói szövetségek (KÉSZ) két képviselője, a Befektetői Tanács képviselője és a Magyarországon működő külföldi vegyeskamarák képviselője.

A Gazdasági Egyeztető Fórum véleményt nyilvánít a vállalkozásokat közvetlenül érintő jogszabályok, kormányzati intézkedések tervezeteiről; jogszabályok alkotását, jogszabályok módosításait és egyéb kormányzati intézkedéseket kezdeményez; intézkedéseket határoz el és vitat meg az adminisztráció csökkentése, a szabályozási és működési környezet javítása érdekében; részt vesz a jogszabályok és egyéb döntések hatásainak feltárásában; az érintett minisztereknél előzetes vagy utólagos hatásvizsgálat elvégzését kezdeményezi. Az új szervezet tevékenységéről évente jelentést készít, amelyet nyilvánosságra hoz.

A kormány a Fórum létrehozásával egyidejűleg kezdeményezi a Vállalkozásfejlesztési Tanács és a Versenyképességi Tanács megszűntetését. A GEF tevékenysége az Országos Érdekegyeztető Tanács feladat- és hatáskörét nem érinti, az ülések állandó meghívottja az OÉT munkavállalói oldalának képviselője.

Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter az elmúlt hónapokban egyeztetéseket folytatott a munkaadói szervezetek, a nemzetközi kamarák, a kis- és középvállalkozói szövetségek és a magyarországi nagybefektetők képviselőivel a gazdasági növekedés felgyorsítását elősegítő nemzeti közös nevező megtalálása érdekében. E megbeszélések nyomán jön létre a kormányzat és a piaci szereplők párbeszédének állandó színtereként a Gazdasági Egyeztető Fórum, amely első ülését várhatóan augusztus végén tartja.

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo