A legutóbbi országos feldolgozás adatairól a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium tájékoztatta az MTI-t. A kedvezmény az év eleje óta vehető igénybe. A kedvezményre a legfeljebb 250 dolgozót foglalkoztató cégek, civil szervezetek jogosultak, ha legalább 3 hónapja regisztrált álláskereső foglalkoztatását vállalják. Egy évig társadalombiztosítási, munkáltatói járulék, egészségügyi hozzájárulás nélkül, további egy évig pedig a szokásos járulékokkal kell foglalkoztatni ezeket a dolgozókat.
A kedvezmény bizonyos kereseti mértékig vehető igénybe. A kedvezmény mértéke elérheti dolgozónként, hónaponként a 27.951 forintot. Ez a lehetőség javítja a kis cégek versenyképességét, hozzájárul az álláskeresők elhelyezkedéséhez. A munkáltatók a helyileg illetékes munkaügyi kirendeltségen köthetnek megállapodást a kedvezmény igénybevételéről. A kedvezményt nem visszaigénylik, hanem a hónaponkénti bevallásban tételesen közlik. Az igénybevétel jogszerűségét az adóhatóság és a helyi munkaügyi központ is ellenőrzi.
A legkisebbek
A kedvezményt eddig elnyerő cégek háromnegyede 10-nél kisebb létszámot foglalkoztató mikrovállalkozás. A 10-50 dolgozót foglalkoztató kisvállalkozások aránya 20 százalék. A kedvezménnyel felvett munkavállalók 70 százaléka a mikro-vállalkozásoknál, 21 százaléka a kisvállalatoknál dolgozik. A kedvezménnyel alkalmazott dolgozók több mint 56 százaléka férfi. A cégek mintegy 35 százaléka a kereskedelemben, 20 százaléka az építőiparban tevékenykedik, további 10-10 százalékuk a feldolgozóiparban és az idegenforgalomban. A szerződések negyedét két megyében, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Pest megyében kötötték meg.
A foglalkoztatottak 80 százaléka fizikai munkakörben helyezkedett el, nagyobb részük szakképzettséget igénylő tevékenységet végez. A szakképzettséget nem igénylő tevékenységre mintegy 21 százalékukat alkalmazták. A munkaviszonyt létesítők mintegy 50 százaléka sorolható a szolgáltatási jellegű, illetve ipari, építőipari munkakörökbe. A kedvezménnyel alkalmazottak mintegy 39 százaléka 25-34 év közötti. A legkisebb arányt, alig több mint 3 százalékot az 55 év felettiek képviselnek.