Bár az AL Holding értékesítésén ez még nem volt érzékelhető, a főváros szinte valamennyi kerületét a lakáseladások számának erőteljes visszaesése jellemezte. A fejlesztők a piac kihívásaira egyre élhetőbb környezet kialakításával reagálnak: a projektet méretét csökkentik, a leendő otthonok alapterületét pedig tovább növelik.
Az AL Holding, Budapest egyik legnagyobb lakóingatlan beruházója, negyedévente - a GKI Zrt. és az AL Holding Zrt. fővárosi ingatlanpiaci indexének bemutatásával egyidejűleg - teszi közzé aktuális, a fővárosi új lakáspiacot elemző összesítését, melyet a KSH által közzétett adatok, illetve szinte az összes budapesti kerület 10 lakásosnál nagyobb beruházása adatainak felmérése alapján készít.
Visszaeső építési kedv, változó fejlesztői elképzelések
Már a 2007-es év elejére mindenki a keresleti oldal erős visszaesésével számolt, illetve az ehhez igazodó visszafogott fejlesztői hajlandóságot prognosztizálta. Az elmúlt esztendő első féléve aztán rácáfolt a várakozásokra mind a kiadott építési engedélyek, mind az eladott lakások tekintetében. A megjósolt mérséklődés végül csak 2007 második félévére jelentkezett, majd ez tendencia az év végéig nem is változott. Ennek eredményeképpen a kiadott építési engedélyek száma 3,9 százalékkal, az eladott lakások száma pedig 11,8 százalékkal volt kevesebb 2007- ben, mint a 2006-os esztendőben.
2008 első negyedévében tovább folytatódott az elmúlt év második félévében tapasztalt trend. Az első három hónapban 32,1 százalékkal kevesebb lakás kapott építési engedélyt, mint 2007 hasonló időszakában1. Az erős csökkenést kissé árnyalja, hogy a háromlakásosnál nagyobb, friss engedélyt kapott lakóépületek száma nem (2007 első negyedév: 95db, 2008 első negyedév: 94 db), csak az abban megvalósítandó lakások száma csökkent. Ez alapján megváltozni látszik az a 2006-os évben tapasztalt tendencia, hogy növekvő lakásszámú lakóházak kerülnek a lakáspiacra. A 2006-os és 2007-es év első negyedévi adatait összehasonlítva kiderül, hogy az átlagos lakásszám 32-ről 21-re, 35 százalékos mértékben csökkent.
A csökkenő projekt méret mellett a leendő otthonok alapterülete tovább nő. Ez a tendencia már a használatba vett lakásoknál is megfigyelhető. Míg a 2007 első negyedévében megvalósult otthonok átlagos alapterülete 61,6 m2 volt, addig ez a szám 2008 hasonló időszakában már 69,2 m2. További élettér növekedés várható a jövőben megépülő beruházások esetében. A tavalyi év első negyedévében építési engedélyt kért lakóépületekben található lakások átlagos alapterülete még 63 m2 volt, ezzel szemben 2008 első három hónapjában már átlagosan 78 m2-es lakásokra kértek építési engedélyt a beruházók. Ez 24 százalékos emelkedést jelent.
Aktuális lakáskínálat
Az AL Holding által végzett, a budapesti újlakás piacot átfogó kutatás adatai alapján az aktuális lakáskínálat volumenén még nem érzékelhető a fentiek alapján várható mértékű visszaesés. 2008 első negyedévében - az egy évvel korábbival megegyező számú - összesen 18 új beruházás értékesítése kezdődött meg, melyekben a fejlesztők 1408 lakást alakítanak ki. Ez a lakásszám 7 százalékkal több mint 2007 azonos időszakában. A két negyedévet összehasonlítva még ugyan nem látszik csökkenés, azonban a 2008 márciusára kialakuló lakáskínálat a megelőző időszakhoz képest már némi visszaesést mutat.
Ma 9135 budapesti otthon közül választhatnak az új lakást keresők, ami 1,3 százalékkal kevesebb, mint 2007 év végén volt. Az egyes kerületeket elemezve láthatjuk, hogy szinte mindegyik területre jellemző volt a választék csökkenés. Kivétel ez alól VII., X., XX. kerületek. A legnagyobb növekedést a VIII. kerület, a legnagyobb csökkenést a IV. kerület mutatta. A kínálat kerületekre bontott megoszlása továbbra is a már megszokott képet mutatja.