Egyes településeken a helyettesítő orvos már megszokottá vált. A praxisok közül 98 több mint 10(!) éve betöltetlen, míg az 5-10 éve betöltetlen pozíciók száma 155. Ezek alapján a betöltetlen pozíciók 30 százalékában nem is várható, hogy a kialakult helyzet megváltozzon. A kormány az 5 évnél régebben betöltetlen praxist elvállaló orvosok számára 2017-től nettó 20 millió forintos támogatás biztosít, eddig kevés sikerrel. A hiányt részben adminisztratív eszközökkel is igyekszik leszorítani a kormány, a kisebb, üresen álló praxisok összevonásával. Az elmúlt 10 évben 6645-ről 6434-re csökkentették a körzetek számát.
A folyamatot segít megérteni a KSH háziorvosok és házi gyermekorvosok számáról szóló statisztikája, ami szerint 2023-ban 5604 háziorvos és házi gyermekorvos dolgozott, ami közel 150-nel kevesebb, mint 2022-ben. Ennek hatására 1670-ről 1710-re nőtt az egy háziorvosra és egy házi gyermekorvosra jutó lakosok száma .
Az emelkedés 2010-től kezdődően az egy háziorvosra jutó bejelentkezett lakosok esetén 14,7 százalék, míg az egy házi gyermekorvosra jutó növekedés 15,4 százalék. A növekvő trend mindkettő csoportban várhatóan folytatódni fog elsősorban az elöregedő orvostársdalom miatt, akik helyére nem érkeznek fiatal háziorvosok.
Az egy háziorvosra jutó lakosok számának emelkedése az öregedő társadalom miatt még nagyobb problémát jelent, mivel egyre több idős ember fogja igénybe venni az orvosi szolgáltatásokat. A helyzet várhatóan kevésbé fog romlani a gyermekellátás területén, ugyanis a gyermek születések csökkenése valamelyest kompenzálja a csökkenő orvos létszámot.